Gündem Postasi

Araştırmalara Göre Sosyal Medya Gençleri Olumsuz Etkiliyor

Araştırmalara Göre Sosyal Medya Gençleri Olumsuz Etkiliyor
02 Haziran 2018 - 17:47 'de eklendi ve 207 kez görüntülendi.

Bugün sizlerle sosyal medyanın gençler üzerindeki etkisi hakkında konuşacağız.

Bilindiği gibi sosyal medya deyince aklımıza ilk olarak şüphesiz, Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat, Youtube gibi ortamlar geliyor. Bir İngiliz Derneği de gençlerle yaptığı bir ankette bu platformların gençler üzerinde ne gibi etkiler bıraktığını inceliyor. Gelin isterseniz vakit kaybetmeden araştırmanın sonuçlarına bakalım.

Gençler Olumsuz Etkileniyor

İngiliz Derneğinin yapmış olduğu bu çalışma şüphesiz her zaman konuşulan şeylere dikkat çekmek istiyor: “Sosyal medyanın gençler üzerinde oldukça olumsuz bir etkisi var”

Bugün yayınlanan “Status of Mind” yani “zihin Durumu” adlı çalışma, İngiltere’deki Halk Sağlığı Derneği araştırmacıları tarafından gerçekleştirildi. Araştırmacılar, 14-24 yaşlarındaki 1.479 İngiliz genci araştırarak, farklı sosyal medya ağlarının (Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat, Youtube)  zihinsel sağlıklarını nasıl etkilediğini sordu. Beden dili, uyku sorunu, zorbalık, kaygı gibi çeşitli faktörlerin sosyal medya kullanımlarından olumsuz etkilendiği görüldü.

Snapchat ve Instagram, Gençleri En Olumsuz Etkileyen Sosyal Medya Platforları

İngiliz Derneğinin yapmış olduğu araştırmanın sonuçları, gençler için en kötü sosyal medyaplatformlarının Instagram ve Snapchat olduğunu gösteriyor. Instagram ve Snapchat beden dili, uyku sorunu, zorbalık, kaygı gibi kategoriler için en kötü puanları aldı. Gerçi her ne kadar puanlamaya göre Instagram ve Snapchat’ten daha iyi puanlar almış olsalarda Twitter ve Facebook’unda gençleri olumsuz etkilediği ortaya çıktı.

 

Ancak Youtube, Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat gibi sosyal platformların aksine gençlerde daha olumlu duygulara esin kaynağı olan tek platform oldu.

Peki, Bu Sosyal Medya Platformları Gençleri Neden Olumsuz Etkiliyor?

Araştırmacı dernek bunun nedenini, Snapchat ve Instagram‘ın görüntü tabanlı platformlar olması, yani kullanıcıların görsel karşılaştırma yapmasının kolaylaştırılmasından kaynaklandığını açıklıyor ve ekliyor;

 “Arkadaşlarını sürekli olarak tatilde ya da geceleri eğlenirken görmek, gençlerin hayatlarının tadını çıkartırken bazı şeyleri kaçırmış gibi hissetmelerini sağlayabilir. Bu duygular, gençlerde ‘karşılaştırma ve çaresizlik’ tutumunu teşvik edebilir. Bireyler, fotoğraflarla uğraşan, düzenlenmiş veya aşamalı fotoğraf ve videoları ağır bir şekilde görebilir ve onları görünüşte sıradan yaşamlarıyla karşılaştırabilirler.”

Araştırmacılar, negatif duyguları dengelemek için gençlere bu sosyal medya platformlarının dışında da bir hayatın olduğunun hatırlatılması gerektiğini söylediler.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO