Gündem Postasi

Astım Tedavisi Belirtileri Nedenleri Bitkisel Tedavi

Astım Tedavisi Belirtileri Nedenleri Bitkisel Tedavi
06 Haziran 2018 - 2:08 'de eklendi ve 199 kez görüntülendi.

Astım, kısaca bronşların sürekli iltihaplandığı kronik bir akciğer hastalığı olarak  tanımlanabilir. Soluduğumuz havanın akciğerlere iletilmesinde bronşlar yardımcı olur. Bu broşlar iltihaplandığında veya bazı dış etkenler sonucunda zaman zaman daralmaktadır. Akciğer hava yolları mikrobik olmayan iltihaplar sonucu daraldığında nefes almak kadar alınan nefesi vermekte oldukça güçleşir.

Astım Nedenleri

Ataklar halinde gelen astım krizine birçok dış etken de neden olmaktadır. Astım krizine etki eden faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sigara dumanı ( Hamilelikte sigara içen annelerin çocuklarında astım daha sık görülmektedir. )
 • Keskin koku
 • Duman
 • Toz
 • Rutubet
 • Kimyasallar
 • Un
 • Mesleki hastalıklar
 • Polen
 • Solunum yolu enfeksiyonu
 • Hava kirliliği
 • Parfüm
 • Kullanılan bazı ilaçlar gibi dış etkenlere maruz kalmak astım krizine neden olmaktadır.

Astım Belirtileri

Astım belirtileri arasında en çok rastlananları ve en önemli olanları öksürük, hırıltı, nefes darlığıdır. Öksürük astım krizinin en sık görülen belirtisidir. Kuru ve inatçı olan öksürük geceleri veya sabaha  karşı yatarken fazlalaşır uykudan uyandırır. Hatta bazen gülerken, ağlarken bile ani ve şiddetli öksürüğe maruz kalınabilir. Öksürük genellikle hırıltılı olur ve nefes darlığını da beraberinde getirir. Astıma bağlı öksürük, genellikle mevsim geçişlerinde artış gösterir. Bunun nedenlerine baktığımız da ilkbaharda polen alerjisi olanlarda veya kışın soğuk algınlığına bağlı olarak bir artış görülür. Şiddetli öksürük göğüs bölgesinde ağrılara neden olabilir. Sürekli olan ve en az üç hafta süren öksürük ya da geçirilen her gribal enfeksiyonun sonrası  göğse inmesinden kaynaklanır. Astım belirtileri arasında gösterilen öksürük genelde kuru öksürük olarak tarif edilir. Fakat bazı hastalarda balgamlı öksürük de astım belirtileri arasında gösterilir. Kişi de az da olsa balgam varsa onu çıkarmak için daha fazla öksürür, çıkardıktan sonra ise rahatlar.

Astım krizi geçirenlerde broşlardaki tıkanıklık nedeniyle kişi nefes almakta zorlanır. Hasta hem nefes alırken hem nefes verirken zorlanır ve broşlar tıkanık olduğundan hırıltı oluşur. Hırıltıya da öksürük gibi astım belirtileri arasında sık karşılaşılsa da başka solunum yolu hastalıklarında da görülür. Sadece astım belirtileri olarak görülmemelidir. Genellikle astım belirtileri sabaha doğru görülür.

Astım krizinde yukarıda saydıklarımıza ek olarak yorgunluk, mide bulantısı, burun deliklerinde büyüme gibi astım belirtileri de görülmektedir. Astım krizi sırasında yeterli oksijen alınamamakta ve bu da kişi de yorgunluk hissine neden olmaktadır. Aynı zamanda astım krizinde görülen öksürük gece artış gösterdiğinden uykusuzluk olur dolayısıyla da gündüz yorgunluğa sebep olur. Astım hastalarında nefes yolu daralıp göğüs sıkıştığından dolayı mide bulantısına neden olur.

Astım belirtileri günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyebilir. Eğer astım krizi daha da şiddetli bir şekilde nüksetmişse yaşamı tehdit edici yönde ise en kısa zamanda acilen doktora başvurulmalıdır. Acil doktora gitmeyi gerektiren astım belirtilerini sıralayacak olursak:

 • Nefes almada aşırı zorlanma
 • Nabzın çok hızlı atması
 • Göğüste ağrı hissi
 • Yüksek ateş
 • Zihinde bulanıklık

Eğer siz de ;

Sık sık öksürüyorum

Göğsümde sıkışma oluyor

Nefes alıp verirken hırıltı oluyor

Hareket ederken nefes darlığı çekiyorum gibi astım belirtilerinden bende de var diyorsanız , bu şikayetlerden bir tanesi veya birkaçını yaşıyorum diyorsanız vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız.

Çocuklarda Astım

 

Astım krizi çevresel faktörlerden kaynaklı olduğu ve birçok hastalıkta olduğu gibi genetik kaynaklı da olabilir. Anne veya babadan birinde astım var ise çocukta da astım olma ihtimali % 30’dur. Fakat her iki aile ferdinde de bulunuyorsa bu risk %60 gibi rakama ulaşır. Astım belirtileri küçük yaşlarda erkeklerde fazla iken yetişkinlerde kadınlarda daha çok görülmektedir.

Son yapılan araştımaların sonucu astım dünyada 300 milyon kişide, Türkiye’de ise 4 milyon kişi de görüldüğünü söylüyor. Bunun % 10’u çocuklarda görülür.

Eğer çocuğunuzda göğsünde sıkışma, nefessiz kalma gibi şikayetler varsa bu durum astım belirtileri olabilir. Bunu özellikle geceleri olan öksürük takip eder. Astım belirtilerinin şiddeti ve ne kadar sürdüğü kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Yetişkenlerde olduğu gibi çocuklarda da astım belirtilerinin tek bir nedeni yoktur. Astım belirtilerinin genetik, çevresel faktörlere veya bazı yiyeceklere, alerjik reaksiyonlara bağlı olduğu görülür.

Çocuğunuzda astım belirtileri hafif ise seyrek görülüyorsa kısa etkili inhale ilaç doktor tarafından verilir. Eğer astım belirtileri sıklaşmışsa ve daha şiddetli ise rahatlatıcı bu inhalenin yanında tedavi edici ilaçlar da kullanılmalıdır.

Kullanılan ilaçların yanı sıra astım belirtilerini ortadan kaldırmak için çevresel faktörlerden de çocukları uzak tutmak önemlidir. Özellikle sigara içilen ortamdan çocukları uzaklaştırmak gereklidir. Sigara astım krizi şiddetini ve sıklığını artırır.

Astım Tedavisi

Astım tedavisinde amaç mikrobik olmayan iltihaplara bağlı olarak bronşlardaki daralmanın giderilmesi, bu sayede de rahat nefes alabilmektir. Astım tedavisi çevresel faktörler ve ilaç tedavisi olmak üzere iki şekilde yapılır.

Çevresel faktörlerden bahsedecek olursak astım krizini tetikleyecek etkenlerden uzak durmak önemlidir. Bunlar sigara(sigara içilmese bile dumanına maruz kalmak da önemlidir) , keskin kokular (parfüm, deterjan, boya), hava kirliliği,evcil hayvan tüyleri, alerjik durumlar, ev tozudur. Astım hastaları tedaviye başlamadan önce saydığımız ve bunlar gibi alerjik durumlar söz konusu ise bunlardan uzak durmakla başlanmalıdır.

Astım tedavisinde sıklıkla inhaler adı verilen cihazlar kullanılır. Az dozla fazla etki edilir, bu sayede olası yan etkilerin önüne geçilmeye çalışılır. İlaç tedavisi de iki gruba ayrılır. Birinci ilaçlar rahatlatıcı ilaçlar olarak incelenir. Astım krizi sırasında ya da astım belirtileri görüldüğünde doktorun da tarif ettiği gibi inhaler ağza götürülüp nefes alındığı esnada sıkılır. 1-2 dakika içinde etkisini göstermeye başlar. Hastanın nefes darlığı ve öksürüğünde azalma görülür.

İkinci grup ilaçlarla ise hava yolunda oluşan iltihapları azaltılmak, bronşların daralmasını gidermek amaçlanır. Yani hastalığı tedavi eder yada kontrol altına alır. Astım tedavisindeki bu gruptaki ilaçların bir çoğu yine hava yolu ile alınır. Yine astım tedavisinde tablet veya enjektabl şeklinde de ilaçları bulmak mümkün. Astım tedavisinde tedavi edici ilaçlarla birlikte rahatlatıcı ilaçlarında kullanılması hastayı daha rahat ettirir ve hastalık kontrol altında tutulur. Ama sadece rahatlatıcı ilaçlar kullanılması sakıncalıdır. Hasta o an rahatlar fakat astım tedavisi tamamen yapılmadığı için hastalık ilerler. Hasta kendini iyi hissetse de ileri de daha şiddetli astım krizi geçirmesi olası bir durumdur.

Hasta ilaçlarını sadece nefes darlığı veya benzer şikayetler yaşadığında kullanırsa bu da yanlış bir durumdur. ‘İlaçlara bağlı yaşıyorum şuan iyiyim’ sözleri fazlasıyla yanlıştır. Hasta iyi de olsa kötü de olsa ilaçlarını düzenli bir şekilde kullanmalıdır. Hava yollarındaki iltihap düzelene kadar doktor kontrolünde tedavisine devam etmelidir.

Astım tedavisinde amaç sadece şikayetleri ortadan kaldırmak değil bunun yanı sıra bütün astım belirtilerine de son vermektir. Hastanın günlük yaşantısına sağlıklı bir şekilde dönmesi, solunumunun normale dönmesi, işlerini hiçbir kısıtlama yaşamadan yapabilmesi astım tedavisindeki sonuçlar olmalıdır.

Astım tedavisinde en önemli noktalardan birisi de doktor tavsiyelerine birebir uymak ve doktor kontrollerine zamanında gitmektir. Astım hastalığı kronik bir hastalık olduğundan hasta kendini eğitmeli gittiği hekimden olabildiğince bilgi edinmelidir.

Tedaviyle tamamen kontrol altına almak mümkün olan astım tedavisi gören hastalar tabiki de normal yaşamlarına dönebilmektedir. Ancak bu biraz hastanın biraz da hasta yakınlarının elindedir. Diyelim ki hasta kendini tanıdı hastalığı için elinden geleni yapıyor fakat hasta yakını da aynı özeni göstermediği taktirde astım tedavisine olumlu cevap almak zordur. Bir örnek verecek olursak çocuğu astım hastası olan bir anne çocuğuna ilaçlarını düzenli verip sonrasında da yanında sigara içerse bu astım tedavisinde olumsuz sonuçlara neden olur. Evin düzeni, ortamı çocuğa göre ayarlanmalıdır. Yani bu çocuğun astım tedavisi hakkında fazlasıyla bilgilendirilmesi yeterli olmayacaktır. Aynı şekilde anne ve baba da eğitilmelidir. Tabi ki okul çağındaki bir çocuğun öğretmeni bile bu konuda bilgilendirilmeli, olası bir astım krizinde nasıl davranacağı öğretilmelidir. Öğrencisinin astım hastası olduğunu bilmesi öğretmenin daha fazla yardımcı olmasını sağlayacaktır. İlacı nasıl alması, hangi dozda alması, hangi durumlarda acil olarak alması gerektiğinin bilgisi verilmelidir.

Astım Bitkisel Tedavi

Astım veya alerjiye bağlı astımda doktorun verdiği ilaçların yanı sıra bitkisel tedavinin de yeri oldukça önemlidir.

Nefes darlığı, astım, alerjiye bağlı astım, soğuk alerjisi gibi durumlarda keçi boynuzu bir diğer adıyla harnup oldukça faydalıdır. Aktarlarda kolaylıkla ve uygun fiyata bol miktarda bulunabilen keçi boynuzunun bu kür için açık renkli olanlarını değil koyu renkte olanlarını tercih etmek doğru olacaktır. Çünkü koyu renkli keçi boynuzlarının bu tedavi de faydası daha çoktur.

Keçi boynuzu kürünün hazırlanışının tarifini verecek olursak. 6-7 adet koyu renkli keçi boynuzu soğuk su ile iyice yıkanıp küçük parçalara ayrılır. Bir kapta yarım litre su kaynatılır, kaynayan suyun içerisine yıkanan keçi boynuzu ilave edilir. Keçi boynuzunu koyduktan sonra 5 dakika kaynatılır ve ocaktan alıp soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra süzülür. Suyu cam şişede buzdolabında 3 gün muhafaza edilir. Yetişkinler her gün sabah kahvaltısında ve akşam yemeğinden yarım saat önce içmelidir. Çocuklar ise sadece sabah kahvaltısı arasında içmeli, akşam içmemelidir. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ölçü ise bir çay bardağıdır. Hazırlanan bu şifalı içecek 3 günde bir tazesi yapılarak tüketilmelidir. Hiç ara verilmeden 20 gün devam edilmeli ve yine aynı şekilde 15 gün daha devam edilir. 15 günlük uygulamada yetişkinlerde özellikle de çocuklarda hem tatlandırmak için hem de etkisini artırmak için bir çay kaşığı bal ilave edilebilir. Fazladan koyayım daha faydalı olsun demek sakıncalı bir çay kaşığından fazla bal koyulmamalı kahvaltı sırasında da ayrıyetten bal tüketilmemelidir. Düzenli kullanıldığında astım tedavisinde faydasını gösterecektir.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO