Gündem Postasi

Ayak Ağrıları Nedenleri

Ayak Ağrıları Nedenleri
05 Haziran 2018 - 17:53 'de eklendi ve 193 kez görüntülendi.

AYAK AĞRILARI

Ayakların özel bir şekli, eğrilikleri ve dengesi vardır. Doğumsal nedenlerle veya ayak sağlığına önem vermemekten ileri gelen şekil bozuklukları, pozisyona bağlı ağrılara sebep olur. Bu şekil bozuklukları (örneğin düztabanlık) bazı protezlerle düzeltilirse, ayak ağrısı da çok kere geçer. Yürüme esnasında baldırda başlayan ve durma ihtiyacı uyandıran ağrılar, damar hastalığına delâlet eder. Israrlı veya artan ağrılarda hekim müdahalesi şarttır.

Ayak, insan vücudunun en mükemmel yapılmış organlarından biridir. Onun hareket ve koşullara uyma yeteneği tek kelime ile mükemmeldir.

Ayak sağlığında ilk yapılacak şey ayağa uygun ayakkabı giymektir. Topuğun iyice yerleşmesine karşılık parmakların gerek uç ve gerek yanlarında bir miktar mesafe kalmalıdır. Yürürken ayak kaslarının çalışmasına ancak bu şekilde imkân verilmiş o-lur. Şehirlerde oturan insanların dümdüz yollarda yürümek zorunda kalışı, ayakkabılarda bulunan bu özellik dışında bir de yuvarlak burunlu olmalarını zorunlu kılmaktadır. Dar ve ince burunlu ayakkabılarla yürürken ayak kasları çalışmamakta ve düztabanlık bundan ileri gelmektedir. Düztabanlığa eğilimli ayakların talimi için daha ileri ekzersizler de vardır.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO