Gündem Postasi

Babanın Görevleri Nelerdir? Baba Ve Bebek

Babanın Görevleri Nelerdir? Baba Ve Bebek
06 Haziran 2018 - 14:17 'de eklendi ve 168 kez görüntülendi.

Erkekler çeşitli duygulara kapılırlar. Karılarını korumayı isterler, evlilikleriyle daha fazla gururlanırlar, kendi erkeklikleriyle gururlanırlar, (Bu erkeklerin daima bir dereceye kadar endişelendiği bir husustur), çocuğu beklerken zevk duyarlar» Fakat bu arada bütün bunların altına başka bir duygu gizlenebilir. Nasıl küçük bir erkek çocuk annesinin hamile olduğunu öğrenerek kendisinin istenmediğini sanırsa, bir koca da yalnız bırakıldığına karar verir. Bunu da karısına hırçınlık ederek, gecelerinin çoğunu erkek arkadaşlarla geçirmeyi isteyerek, veya başka kadınlarla flört ederek belirtir. Halbuki hayatının bu yabancı devresinde daha fazla destek bekleyen karısı için bu reaksiyonlar hiç de yardım edici değildir.

Baba, ilk bebek doğduğu sırada hastane devresinde kendisini özellikle yalnız bulur. Karısının sağ salim hastaneye yatmasına yardımcı olmuştur. Hastanede kadına bakacak düzinelerle insan vardır. Ondan sonra erkek yalnız kalır, iş saatleri hariç yapacağı hiçbir şey yoktur. O, eski dergiler bulunan bekleme odasında oturup, karısının sancılarının ne halde olduğunu düşünür, ya da inanılmayacak kadar ıssız olan evine döner. Bir erkeğin böyle durumda bir bara gidip oradakilerle içki içmesine hiç şaşmamalıdır. Çalıştığı yerde dikkati çekmektedir, fakat sözlerin çoğu şakadır. Karısıyla çocuğunu görmeye gittiği zaman, hastane onda aile babasıymış gibi bir etki bırakmaz. Kendisi belirli saatlerde tahammül edilebilen bir ziyaretçidir.

Aileyi eve götürme zamanı geldiği zaman annenin (büyük annenin ve varsa diğer yardımcının) bütün ilgisi bebeğe çevrilmiştir. Babanın görevi sadece bir hamallıkmış gibi görünür. Bunlardan, babanın bütün iigiyi üstüne çekmek istediğini veya o ara kendisiyle ilgilenilmesi gerektiğini kasdetmiyorum. Fakat erkek, kendisini eskisinden önemsiz duyacak ve hayal kırıklığına uğrayacaktır.

EVDEKİ İLK HAFTALAR Bir baba, gebelik, hastanedeki gürültü devresinde ve eve döndükten sonra karısına ve çocuğuna karşı karışık duygular beslediğini anlarsa buna hiç şaşmamalıdır. Bununla beraber baba kendi duygularının karısınınki kadar karmakarışık olmadığını, özellikle karısının eve döndükten sonraki durumunu kendi kendine hatırlatmalıdır. Karısı ameliyata eşit bir rahatsızlık geçirmiştir, müthiş bir hormonal değişiklik geçirmiştir. Eğer doğan onun ilk bebeğiyse kadının endişelenmemesi imkânsızdır. Kaçıncı bebek olursa olsun başlangıçta kadının kuvvet ve neşesini sarsacaktır.

Genellikle bir kadının duyguları bir erkeğinkinden daha kuvvetlidir ve o daha derinlikle duyulabilir. Yani kadınların çoğu, böyle zamanda kocalarının büyük desteğine muhtaçtır. Bebeğe daha fazla sevgi verebilmek için her zamankinden daha fazla sevilmeye ihtiyacı vardır. Kadına gerekenin bir kısmı pratik yardımdır. Yani bebeğin bakımında ev işlerinde yardım. Bunun dışında kadın yorgunsa ve üzgünse erkeğin gayretleri karşısında neşeli olacak çabayı gösteremiyeceği için babanın işi güçleşebilir. Hattâ kadın şikâyete de kalkışabilir. Fakat erkek, eşinin kendi yardımına ve sevgisine ne kadar ihtiyacı olduğunu anlarsa bu onu cesaretlendirecektir. Yardım ve sevgisini vermekle onu teşvik edecektir

BABA VE BEBEĞİ Bazı babalar, bebek ve çocuk bakımının bütünüyle annenin görevi olduğunu düşünürler. Fakat bir erkek hem şefkatli bir baba hem de gerçek bir erkek olabilir.Babanın çocuklarına yakınlığı ve dostluğunun, onların cesaret ve karakterleri üzerinde ömür boyunca sürecek bir etkisi olduğunu biliyoruz. Onun için bir erkeğin babalığa başlaması için en uygun zaman yine başlangıçtır, O zaman durum daha kolaydır. Baba ve anne birlikte öğrenebilirler. Bazı ülkelerde çabalara da bebek bakımı dersleri verilmektedir. Eğer bir baba ilk iki yıl her şeyi karısına bırakırsa, kadın bu işte uzman olur ve çocuklar asıl yönetmen olarak onu kabul ederler. Erkek, daha sonra bu işe karışmaya kalkarsa çekingenliğe kapılabilir.

Tabii babanın, anne kadar mama vermesi veya anne kadar bebek bezi değiştirmesi gerektiğini söylemiyorum. Fakat zaman zaman bunları yapması baba için iyi olacaktır. Pazar günleri bebeğin mamasını o hazırlayabilir. Eğer bebek ilk haftalarda gece ikide biberon emiyorsa ve anne hâlâ çok yorgunsa babanın bu seslenme işini üstüne alması uygundur. Mümkünse baba, bebeğin devamlı doktora götürülmesinde eşiyle beraber gitmelidir. Baba bu fırsatlardan yararlanarak kendisini endişelendiren ve karısının önemini anlamadığından emin olduğu soruları doktora sorabilir. Bu doktoru da memnun eder. Tabii bebeğe bakma sözünü duyunca tüyleri ürperen babalar da vardır. Onları zorlamakla iyi bir sonuç alınamaz. Onların çoğu çocuklarından daha sonra zevk almaya başlarlar. Yani «Bebekler daha insana benzediği zaman.» Böyle babaları teşvik etmek gerekir.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO