Gündem Postasi

Bebeğin Yatağını Hazırlama

Bebeğin Yatağını Hazırlama
06 Haziran 2018 - 14:21 'de eklendi ve 170 kez görüntülendi.

SU GEÇİRMEZ ÇARŞAF. Bu, plâstik veya lastikten olacaktır. En sevilen çarşaflar her iki tarafına fanila geçirilmiş olan lastiklerdir. Bu yerinde durur ve üstüne serilen diğer çarşaf da kaymaz. Ayrıca bebek bununla temas edecek olursa daha da yumuşaktır. Bu çarşaf bebeğin altında da hava dolaşımını sağladığı için, bunun üstüne kapitone sermeye gerek yoktur. Böy-lece çamaşır yıkama derdi de azalmış olur. Fakat sıcak havalarda kapitoneden yapılmış örtüye ihtiyaç olacaktır. Lastik çarşaf yıkanmalıdır. (Bu çamaşır makirîesine de girer.) Eğer bu her gün çişle ıslanırsa iki lastik çarşafa ihtiyacınız olacaktır.

Su geçirmez çarşaf yatağın altına kıvrılacak kadar geniş olacaktır. Aksi halde yatağın kenarları zaman zaman ıslanabilir. Bu arada yeni yatakların üstüne takılan plastik kılıfların yetersiz olduğunu da söyleyelim. Bir süre sonra hava deliklerinden içeriye idrar girmekte ve yatağı kokutmaktadır.

Daha küçük, fanila kaplı su geçirmez çarşaf parçaları fazla çamaşır yıkamanızı önleyecektir. Bunlardan birini bebeğin kalçalarının altına yerleştirin. Eğer bebek aynı yerde kalırsa büyük çarşaf ıslanmayacaktır. Anne diğer bir parçayı da kendi kucağın; korumak için kullanabilir.

İÇİ PAMUKLU ÖRTÜ. Eğer üstü fanila kaplı olmayan su geçirmez çarşaf kullanıyorsanız o zaman bunun üzerine içi

pamuklu bir kapitone örtü koymanız gerekecektir. Bu nemi eme-cek ve bebeğin vücudu altında bir hava dolaşımı olmasını sağlayacaktır. Aksi halde bebeğin cildi çok sıcak ve ıslak olacaktır.

ÇARŞAFLAR Başlangıçta küçük bir sepet kullanıyorsanız bebek bezlerini çarşaf olarak serebilirsiniz. Daha büyük yataklar için en iyi çarşaf pamuklu jarseden yapılmış olanlardır. Bunlar kolay yıkanır, çabuk kurur ve ütülenmeden dümdüz bir hal alır. Islandıkları zaman da yapış yapış olmazlar. Beşik yataklarına geçirebileceğiniz çarşaflardan da alabilirsiniz.

BATTANİYELER Battaniye sayısı iklime ve mevsime bağlıdır. En iyisi hafif battaniyeler almaktır. (En uygunu örülmüş şallardır. Ondan sonra hafif fanilalar gelir.) Çünkü bebeği beşikten çıkarınca battaniyeyi ona rahatça sarabilirsiniz. Ayrıca mıya göre battaniye sayısını ayarlayabilirsiniz. Soğuk iklimlerde bütün battaniyelerin yünden veya sentetik maddelerden olanlarını seçmelidir. Böylece çocuğun örtüleri fazla ağır olmaz. Pamuklu faniladan yapılmış sarma battaniyeleri şart değildir. Fakat bunlar diğer yatak örtülerini tekmeleyip atan bebeği sarma bakımından faydalıdır. Veya ancak sıkıca sarıldığı zaman kendini rahat ve emniyette hisseden bebekler için bunlar faydalıdır.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO