Gündem Postasi

Bel Ağrıları Nedenleri

Bel Ağrıları Nedenleri
05 Haziran 2018 - 17:59 'de eklendi ve 150 kez görüntülendi.

Bel ağrısı üç ana sebepten ileri gelebilir. Bunlardan bir tanesi böbrekle ilgili olanlardır. Bunlar ekseriye belin sağ veya solunda yani tek taraflıdır. Kiint karakterdedir.

Bel ağrılarının ikinci nedeni omurga kemiklerinin ve sakrum kemiği eklemlerinin kaymaları ve artritleridir. Bunlara, hemen aynı bulguları veren “disk fıtıkları “nı, kireçlenmeleri ekleyebiliriz. Bu ağrılar insanın vaziyetine bağlı ağrılardır. İleri dercelerde devamlı olarak kalırsa da, en çok görülen şekilleri vücudun pozisyonuna bağlı olanlardır.

Gerek disk fıtıklarında, gerek kayma ve artritlerde mesele omurga kemiklerinin yanlarından çıkan sinirlerin bu hastalıklarda baskıya uğramasıdır. Ağrının yeri, sebebi hekim tarafından tesbit edildikten sonra tedavisi tıbbi veya cerrahi olarak yapılır.

Bel ağrılarının üçüncü nedeni, bilhassa kadınları ilgilendirir. Pelvis içinde bulunan kadın organlarının durum bozuklukları belde inatçı ağrılar yapar. Bilhassa uterusun eğrilikleri bu arada sayılabilir.

Bu üç ana sebebe bir ufak not daha ekleyebiliriz. Bel ağrıları, ayağa uygun olmayana ayakkabı giyildiği zaman, düz tabanlarda ve kadınların yüksek ökçeli ayakkabı giydikleri hallerde de olur. Ayağı yöneten kasların bir kısmı bel bölgesiyle ilgili olduklarından sıkan bir ayakkabı bile sakıncalı yürüyüş dolayısıyla bel ağrısı yapabilir.

Özetlersek, çok çeşitli sebeplerden ortaya çıkan bel ağrılarını bazan çok değerli olan erken tedbirin süresini kaçırmamak için kendimiz tedavi etmekten kaçınmalıyız.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO