Gündem Postasi

Beyin Yorgunluğu

Beyin Yorgunluğu
06 Haziran 2018 - 1:52 'de eklendi ve 704 kez görüntülendi.

 ‘Alzheimer oluyorum’ endişesi ile doktora başvuran hasta sayılarının her geçen gün arttığını belirten nörologlar, ‘’ Bu şikayetin altında genellikle beyin yorgunluğu tespit ediyoruz ‘’ diyor.

Şu son zamanlarda unutkanlık, iş veriminde düşüş, halsizlik, stres, konsantrasyon bozukluğu, algılamada problemler, mantıklı düşünmede yetersizlik gibi şikayetlerde gözle görülür bir artışın var olması ile, çoğu kişi ‘Alzheimer mı oluyorum?’ düşüncesi ile uzmanlara başvuruyor.

REEM Nöropsikiyatri Kliniği, bu gibi şikayetlerde, yapılan bazı testler sonucunda beyin yorgunluğu teşhisinin konduğunu ifade ediyor. Beynin her iki lobu arasındaki bariz farklılıklar, ilerde olması mümkün olan Alzheimer hastalığının bir habercisi olabilir. Bilindiği gibi erken teşhisin her zaman tedavide daha kolay cevap alınması ve tedavi süresince hastalığın daha kolay kontrol altına alınmasında ve bu sayede hastalığın etkilerini en aza indirgemede çok büyük bir önem taşıyor.

Beyin yorgunluğunuzun, unutkanlığınızın, iş veriminde düşüş yaşamanızın, algılamanızın vb. yani kısaca sorunun kaynağını bulun.

 Kronik Stres; Hoşgörüsüz ve katı uygulanan disiplin yöntemleri, doğrudan aşırı stres altında kalmanızda büyük rol oynar. Ayrıca, işinizin yoğunluğu, önemi, zorluğu hatta işinizi sevmemeniz bile stres altında olmanızı sağlar. Unutmayın, stres baskısında olmak, beyin yorgunluğunun başlıca sebeplerindendir.

Hasta Bina Sendromu; Ancak bir kişinin çalışabileceği bir işte 3-5 kişinin yahut daha fazla çalışanın çalışması iş verimliliğini kolayca düşürebilir. Ayrıca binanın havalandırma sistemi çok önemlidir ve oda sıcaklığının 23 derecede olması gerekir.

Elektronik Cihazalar; Ofisinizde bulunan çeşitli cihazlardan yayılan bariz bir radyasyon mevcuttur. Bu radyasyonun direkt olarak nüfuz ettiği yer beynimizdir. Bu yüzden bu cihazları haddinden fazla kullanmamalı, iş yerinde ara verdiğiniz zaman olduğunca gözlerinizi ve beyninizi dinlendirmelisiniz. Ayrıca ofisin sık sık havalandırılmasına özen gösterin.

Alkol Alışkanlığı; Alkol, özel günlerde veya arkadaşlarınızla felekten bir gece çaldığınızda size keyif veren bir şeydir. Fakat o gecelerde bile alkolü fazla tüketmemeli, aç karna içmemelisiniz. Yoksa hatırlamak istemeyeceğiniz durumlar doğabilir. Alkol tükettikten sonra beyninizi dinlendirmeniz gerekir. Alkol bir gece için keyifli olabilir ancak, alışkanlık haline geldiği takdirde, beynin fonksiyonlarının yavaş yavaş kaybına sebep olur ve bu süreçte olağan bir beyin yorgunluğu yaşamanız kaçınılmazdır.

Uykusuzluk; Uyku hayatımızda çok önemli bir yere sahip olan zorunlu alışkanlığımızdır. Günde 8 saat uyku, vücudunuz ve beyninizin dinlenmesinde büyük rol oynar. Sabahlara kadar hiç uyumadan çalışmak, 24 saatten fazla uykusuz kalmak, hayatınızda ve iş yerinizde veriminizi düşürür. Beyin yorgunluğunun başlıca sebeplerindendir. Bu yüzden uyumaya çok özen gösterin.

Beyin yorgunluğunuzu önlemek için, düzenli spor aktivitelerinde bulunmalı, müzik aletiyle uğraşmalı, sizi dinlendirecek müzikler dinlemeli ve yoğun iş aktiviteleri sırasında tatil ve dinlenmeye zaman ayırmalısınız. Bu süreçte beslenmeniz çok önemlidir. Özellikle neyin yorgunluğuna iyi gelen, içinde omega-3 bulunan yiyecekler tüketilmeli, fındık, ceviz, badem gibi beyin güçlendirici gıdalardan ve meyve ve sebzelerden size doğal olarak enerji sağlayan besinlerden tüketmelisiniz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO