Gündem Postasi

Botoks Nasıl Yapılır? Zararlı mıdır?

Botoks Nasıl Yapılır? Zararlı mıdır?
05 Haziran 2018 - 18:36 'de eklendi ve 170 kez görüntülendi.

İnsanlar, ömürleri geçtikçe farklı yaşlılık belirtileri göstermektedirler. Bu belirtiler hemen her insan da aynı şekilde görülmektedir. Mesela yaşlandıkça yüz bölgesinde meydana gelen kırışıklıklar… Bu kırışıklıklar zamanla vücut hatlarında belirginleşir ve kötü görünümler ortaya çıkarırlar. İlerleyen tıp, kırışıklıkların giderilmesinde bizlere büyük avantajlar sağlamaktadır.

Kırışıklıkların ortaya çıkmasındaki en büyük etken, sürekli mimiklerimizi göstermemiz için hareket ve kasılma halinde olan yüz kaslarımızdır. Bu kaslar, içinde bulunduğumuz durumun beyin tarafından sinir sistemi yardımıyla kaslara iletilmesi ve bu doğrultuda kasların kasılıp mimiklerimizi oluşturmasıyla mümkündür. Sürekli kasılan kaslar, cildimizde oluşan sivilce, siyah noktalar gibi şeylerin çizdiği güzergahlarda kırışıklık oluşmasına neden olur.

Cildin sarkması, mimiklerin farklılıkları, yer çekimi ve sarkmalara bağlı olarak her insanda farklı tarzda kırışıklık oluşmaktadır. İnsanların ciltlerine göre botoks adı verilen tedavi yöntemiyle kırışıklıkların geçici süre giderilmesi günümüzde mümkün ve yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.

Botoks, halk arasında zehirli olarak bilinen, zehirli bir etkisi olmayan ama elde edildiği bakterinin özellikleri nedeniyle zehir etkisi gösteren bir toksindir. Bu toksin, sinir sistemi ile kasların bağını geçici bir süre kopararak kasılmaların azalmasına yani yüz kaslarının normalde olduğundan daha az kasılması ve mimik oluşturmasına engel olmaktadır. Bu sayede kasılmayan kaslar yüz bölgesinde her hangi bir kırışık, çizgi oluşturmayacak ve daha net, pürüzsüz bir cilt gösterecektir.

Fakat son yıllarda artan bu tedavi şekli, uzmanlığından emin olamadığımız birçok hekim tarafından uygulandığı için stabil sonuçlar vermemeye başlamıştır. Uygulama noktasında yeterli olmayan botoks uygulamaları, kişilerde donuk, tamamen hareketsiz bir yüz ifadesini yansıtmaktadır. Böyle durumlarla karşılaşılmaması için tedaviyi uygulatmaya karar verdikten sonra iyi bir uzman seçilmeli ve tedaviye bu uzmanlarla devam edilmelidir.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO