Gündem Postasi

Botoks Nedir?

Botoks Nedir?
07 Haziran 2018 - 17:54 'de eklendi ve 431 kez görüntülendi.

Yıllar geçtikçe vücudumuzda ki değişiklikleri daha rahat görebiliyoruz. Fiziksel hareketlerimizin dışında cildimizde de bazı değişiklikler oluşuyor. Bu değişikliklerden en belirgin olanı ise yüzümüzde oluşan kırışıklıklar ve çizikler. Hayatımız boyunca sinirlendiğimizde, güldüğümüzde, kaşlarımızı çattığımızda, ağladığımızda sürekli yüz kaslarımızı çalıştırıyoruz. Belirli bir süre sonra bu çalışmanın neticesinde ciltte kırışıklıklar oluşuyor. Bu kırışıklıklar sadece yaşlanınca değil bazı durumlarda gençken de insanın yüzünde belirebiliyor. Genç bir insanın alnında veya göz çevresinde oluşan kırışıklıklar insanları oldukça rahatsız ediyor. Bu durumda insanların kurtarıcısı olarak botoks imdada yetişiyor. Peki, botoks nedir?

Botoks nedir diye sorarsanız cevabımız kısaca kırışıklıkların oluştuğu yerde bulunan kasların hareketini engellenerek kırışıklıkların ortadan kaldırma işlemidir. Bu tedavini 20 yılı aşkın bir süredir dünya çapında uygulanmaktadır. Tıp alanında yapılan tedavilerden en az riskli olanlardan biridir. Sosyal yaşantınıza ve günlük hareketlerinize hiçbir şekilde engel teşkil etmemektedir. Botoks tedavisinin sonuç vermesi için bir kimyasala ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kimyasal botulinum toksininden üretilmektedir. Üretilen bu ilaç sayesinde kasların çalışması engellenir ve şikayetler ortadan kalkar.

Botoks tedavisi ne yazık ki geçici bir tedavi yöntemidir. Tedavi hastaya uygulandıktan sonra 3 gün içerisinde etkisini hızlı bir şekilde göstermektedir. Takip eden 6 ay boyunca tedavi etkisini göstermektedir. Ancak 6 ayın sonunda botoks etkisini kaybeder. Kas çalışmaları normale döndüğü için aynı şikayetler tekrardan ortaya çıkar. Tedavinin etkisi kaybolsa da tekrardan botoks uygulanabilmektedir. Bu tedavi yönteminde herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Tabi belirli bir sayıda botoks tedavisi olmuşsanız ileriki dönemlerde yapacağınız tedavi etkisi daha az olacaktır. Ne kadar çok olursa botoks etkisi azalmaya devam edecektir. İlk tedavide 6 ay etkisini gösterdiğinde birkaç tedavi sonra 5 ya da 4 aya düşebilir.

Tedavi süresi de kısadır. Herhangi bir hayati tehlike arz etmemektedir. Bazı yanlış bilgilendirmeler sonucunda botoks yapıldığında felç olunduğu gibi inanışlar vardır. Botoks dozajı aşılmadan kullanıldığında herhangi bir zarara yol açmamaktadır. Nadir olarak tedavi görüldükten sonra birkaç saat baş ağrısı görülebilmektedir. Ayrıca hamile veya süt emziren annelere bu tedavi uygulanmamaktadır. Botoks nedir sorunuz cevaplamaya çalıştık. Eğer sizlerde botoks tedavisinden yararlanacaksanız uzman bir doktora başvurarak botoks yaptırmanıza engel herhangi bir durumun olup olmadığını sormalısınız.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO