Gündem Postasi

Botoks Yapan Merkezler

Botoks Yapan Merkezler
05 Haziran 2018 - 18:44 'de eklendi ve 173 kez görüntülendi.

Ülkemizde Botoks uygulaması yapan birçok merkez bulunmaktadır burada dikkat etmemiz gereken husus uygulamayı yapan kişinin uzman cerrah olmasıdır.

Botoks , insnaların yüz bölgesinde meydana gelen kırışıklıkların giderilmesinde kullanılan bir yöntemdir. Halk arasında yılan zehri olarak adlandırılan bu yöntem, tıp dilinde ClostridiumBotulinum olarak adlandırılan bakteriden elde edilen toksin ile vücutta kırışıklıkların giderilmesidir. Kırışıklıklar bu bakteriden elde edilen toksinin yüz bölgesinde kasların sinir sistemi ile bağlı oldukları 200e yakın bölgeye enjekte edilmesi şeklinde uygulanır. Zehir olmasa da zehirlenme gibi bir etki oluşturduğundan kasların kasılmasını engeller ve bu etkiye botulizm adı verilir.

1980 li yılların başlarında medikal alanda uygulanmasının yaygınlaşmasından sonra günümüzde sıklıkla kullanılan bu yöntem, ilk olarak şaşılık tedavisinde kullanılmıştır. Sonraları ise nöroloji uzmanlarının sinir sistemi ve kaslar üzerindeki etkisini fark etmeleriyle sıklıkla nörololji uzmanları tarafından kullanılmaya başlanan bu yöntem günümüzde bir çok hastalığın tedavisinde aktif olarak uygulanmaktadır.

Tedavinin çalışma şekli, sinir sisteminden gelen emirlerin kaslara iletimini durdurmak, bu sayede kasılma sayısını en aza indirgeyerek yüz bölgesindeki kırışıklıkları azaltmaktır. Sinir sisteminden gelen emirleri alamayan kaslar, kasılma eğilimlerini kaybetmekte, ilk uygulamadan sonra bu toksin tarafından gayet hızlı çalışmalarından dolayı yorgunluk belirtileri göstermektedirler.

Tedavide uygulanan toksinler insan yüzünde 4–6 ay arasında etki göstermektedirler. Bu süreçten sonra kırışıklıkların tekrar çoğaldığı bilinmektedir. İsteğe bağlı olarak bu periyotlarda tekrarlanan tedavinin bilinen bir yan etkisi yoktur. Tedaviden sonra oluşabilecek en büyük sorun, yüzün tamamen maske gibi donuk ve hiçbir olaya tepki vermeyen bir hal almasıdır. Bu durum, botoks uygulayan doktorun yanlış müdahalesi veya uygulanan toksinin ithal, kalitesiz olmasından kaynaklanmaktadır. Bu gibi durumlarda tekrar müdahale edip kasları harekete geçirmek sıkıntılı bir durum olacağından uygulanan Botoks süresinin bitmesi, sonrasında daha güvenilir bir uzmana tekrar yaptırılması önerilmektedir.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO