Çiller İçin Evde Doğal Cilt Bakımı

Çiller İçin Evde Doğal Cilt Bakımı
07 Haziran 2018 - 14:27 'de eklendi ve 162 kez görüntülendi.

Çiller genellikle her cilt tiplerinde görülebilir. Ama daha çok açık tenli mavi yâda yeşil gözlü, kızıl saçlı insanlarda görülen kahverengi ve sarı lekelerdir. Genelde el, yüz, göğüs, sırt ve kolların üzerlerinde daha sık görülür. Oluşma sebebi ise cildin kendi tarafından ürettiği bir pigment olan melanin ciltte birikmesi takdirde oluşur. Melanin kişinin vücudundaki cildin renginin tonunu belirler. Çil diye tabir edilen lekeler aşırı güneşe maruz kalmış bölgelerde oluşur. Sebebi ise güneşte bulunan UV ışınları tarafından görülebilecek zararları azaltmak için vücut daha fazla melanin üretir. Buda melanin birikintisiyle çil oluşmasına neden olur. Bu durumda da çiller için cilt bakımı yamanız gerekir.  Hangimiz vücudunda böyle lekeler olmasını ister ki, bunun olmaması için olabildiğince güneşten korunmanız gerekmektedir. Peki, cildinizde bu lekeler var ve nasıl gideceğini bilmiyor musunuz?

Çiller için cilt bakımı olarak bilinen bitkisel maskeler vardır. Size sunacağımız alternatiflerden hangisi cildiniz için uygunsa onu uygulayabilirsiniz. İlk öncelikle çilleri azaltmak için uygulanan yöntemler arasında etkili olan,  kimyasal içermeyen doğal maske çiğ süt ve limonla da yapılan uygulamadır. Çiğ sütle, yüzünüzü günde 2 veya 3 kez yıkayarak çillerin rengini açarak beyazlatır ve azaltır. Aynı sonucu limon suyunu yüzünüze sürüp ovalayarak masaj yaptığınız taktide de alabilirsiz. Çiller için cilt bakımı olarak yapılan bir diğer bitkisel çözüm ise maydanozun köklerini kaynatıp içine bir miktar limon suyu ekleyin ve bu karışımla yüzünüzü sabah akşam bir pamuk yardımıyla silin. Özellikle sarı lekeler için fren üzümü ile orman çileğini ezerek bir karışım yapın ve bunu maske olarak yüzünüzde 25-30 dakika bekletin ardından sıcak su ile yıkayın.

3 yemek kaşığı havuç suyuna 1 tatlı kaşığı limon ekleyip vücudunuzda çil olan bölgelere günde 2 yâda 3 kez 20-30 dakika kadar uygulayın özellikle yüzünüz de daha etkili olacaktır. Çillerin çıkmamasını engellemek için beslenmenize de dikkat etmeniz gerekir. Özellikle C vitamini almak güneşe karşı cildinizi güçlendirir. Portakal, limon, greyfurt, çilek, kuşburnu gibi C vitamini içeren meyveler tüketerek cildinizin güneşe karşı olan direncini artırmış olursunuz.

Etiketler :
İLGİLİ HABERLER