Gündem Postasi

Çocuk Doktorları Hakkında Bilgi

Çocuk Doktorları Hakkında Bilgi
06 Haziran 2018 - 14:40 'de eklendi ve 380 kez görüntülendi.

Bebeğinizin iyi yetiştiğinden emin olabilmek için doğru yol onu belirli zamanlarda doktora muayene ettirmektir. İlk aylarda doktor ziyaretleri ayda bir olmalıdır. İkinci yılda ise her üç ayda bir olmalıdır. Çocuk Doktoru bebeğin toplayıp toplamadığını anlamak için onu tartmak isteyecektir. Onun iyi gelişip gelişmediğini öğrenmek için bebeği muayene edecektir. Bebeğe aşılarını yapacaktır. Annenin, özellikle ilk bebeğinde doktora sormak istediği beş, on sorusu olacaktır. Evde el altında küçük bir defter bulundurmak iyi bir yoldur. Aklınıza geldikçe soruları bu deftere yazarsınız. Bu defteri aynı zamanda diş çıkarma, pişik gibi olaylar için de kullanabilirsiniz. İleride bu olayların tarihlerini bilmeyi, isteyebilirsiniz.

Bazı ailelerin çevrelerinde çoçuk doktoru olmayabilir. Onun için doktora her ay gidemezler. Bazı hallerde anneyle doktor telefon sayesinde temas kurabilirler. Aslında belirli zamanlarda doktoru kendisini görmedi diye her bebek hastalanacak değil. Fakat tecrübeler pek de iyi gelişemeyen bebekler için bu aylık ziyaretin hayatî önemi olduğunu ortaya çıkarmıştır. Diğer bebekler için ise bu iç rahatlatan bir tedbirdir.

DOKTOR KİM OLMALIDIR

Birçok doğumlarda bebeği dünyaya getirmiş olan aile doktoru daha sonra da onu görmeye devam eder. Bebeklere bakmaya da alışmış bir aile doktoru bir çocuk doktoru kadar başarılı olabilir. Ancak özel bir problem çıkarsa durum değişir. Büyük şehirlerde çocuğu bir doğum mütehassısı dünyaya getirtmiş olabilir. Doğum mütehassısları daha sonra çocuk bakımıyla ilgilenmezler. O zaman anne, bir çocuk mütehassısı bulmak isteyecektir. Bir anne, ayrıntılara fazla düşkün olmayan bir doktorla iyi anlaşabilir. Bir başkası her emri noktasına kadar öğrenmedikçe rahat edemez. Siz belki yaşlı bir doktora daha fazla güvenebilirsiniz. Yahut bir kadın doktoru tercih edersiniz. İstediğiniz doktor konusunda kesin fikirleriniz varsa bunu doğum doktorunuzla konuşun. O, bebeğinize bakabilecek olan çocuk mütehassıslarını bilecektir.

Bazen doğum doktoru olarak ihtisas yapmış bir mütehassıs, bebeğin beslenmesi konusunu anneye yardım olarak ve bir ücret karşılığı birkaç hafta ve ay üstüne alabilir. Fakat o doktor bir sure sonra ya da ortaya bir hastalık çıkarsa bebeği başka bir doktora devretmeyi düşünmektedir. Bence anne ve baba, bebeklerine daha sonra başka bir doktorun bakması gerektiğini bilmelidirler. Çocuk mütehassısını bebek doğunca işi ele almak üzere hiç olmazsa hastaneden çıkmadan evvel çağırmalıdırlar.

İlk yıl içinde bebeğin bütün bakımı arasında beslenme, işin sadece bir tek yanıdır. Bundan başka programda yapılacak değişiklikler, parmak emme, bağırsakların çalışması ve terbiye edilmesi, bebeğe gösterilecek ilgi derecesi, bebeğin ihtiyacı olan uyku gibi konular vardır ki bunların hepsi de birbirine bağlıdır. Başlangıçta bebeğin programını hazırlarken bütün bunları bir arada göz önüne almak gerekir. Ayrıca, bebeğin hastalığını tedavi için çağrılan doktor, onu doğumundan beri biliyorsa çocuğu daha rahat bir şekilde tedavi edebilecektir.

DOKTORLA İYİ GEÇİNME. Genellikle anne ve babanın bir doktora bağlanmaları ve ona güvenmeleri gerekir. Arada sırada anlaşmazlıklar çıkabilir. Bunların çoğu kaçınılabilecek şeylerdir ve iki tarafın açık konuşmasıyla sorun olmaz.

Masrafın düşünülmediği haller hariç bir doktoru tutarken onunla ücret konusunu konuşmak iyi bir fikirdir. Bunu başlangıçta yapmak, sonunda yapmaktan daha kolaydır. Bu sizi utan-dırabilir ama bunun doktorun geçim kaynağı olduğunu ve kendisinin bunu normal karşılayacağını unutmayın. Birçok doktor ortadan daha az gelirli olan kimseler için ücretlerinde indirim yaparlar ve bu durumu baştan öğrendikleri için de memnun olurlar.

Bir çok yeni anne ve babalar başlangıçta doktora bebek bakımı hakkında soru sormaktan utanırlar. Bu soruların çok basit ve saçma olduğundan korkarlar. Bu konuda endişelenmek saçmadır. Kafanızda nasıı bir soru olursa olsun buna bir cevap almaya hakkınız vardır. Doktorların görevidir bu. Her doktor, soruları cevaplandırabildiğine memnun olur.

Belki önemli olmayan fakat sizi endişelendiren bir konuda doktorunuzun aksileşeceğinden emin olabilirsiniz. Fakat yine de onu çağırmalısınız. Çocuğunuzun sağlığı doktorunuzun veya sizin duygularınızdan çok daha önemlidir.

Sık sık olan bir şey de doktor, bir anne ya da babanın sorduğu soruyu cevaplandırırken bunun bir kısmını anlatır ve başka bir konuya girer. Böylece anne veya babanın en önemli sorusuna cevap vermemiş olur. Eğer anne mahçup bir tipse tekrar aynı noktaya gelmekten çekinebilir ve tatmin edilmeden eve döner. Amc, cesur olmak için kendi kendisini teşvik etmelidir. Bilmek istediği şeyi açıkça belirtmelidir. Böylece doktor onu cevaplandırabilir. Veya bu kendi ihtisası dahilinde değilse anneyi başka bir doktora gönderir.

KONSÜLTASYON İSTEMEK. Çocuğunuzun sizi çok endişelendiren bir hastalığı veya durumu varsa başka bir doktorun fikrini sormak isteyebilirsiniz. Bir konsültasyon istemek sizin daima hakkınızdır. Birçok anne ve babalar bundan çekinirler. Bunu yaptıkları takdirde kendi doktorlarına güvenmediklerini ortaya koyacaklarından, onu inciteceklerinden korkarlar. Halbuki bu doktorlukta daima yapılan bir şeydir. Doktor da bunu normal olarak karşılamalıdır. Aslında, bir doktor da diğer insanlar gibi temas ettiği kimselerdeki rahatsızlığı, bundan söz-edilmese bile sezer. Bu da onun işini daha güçleştirir. Bir konsültasyon, doktor için olduğu kadar aile için de anlaşmazlıkları ortadan kaldırır.

EN İYİSİ AÇIK KONUŞMAKTIR. Bütün bu durumlarda ana nokta şudur: Eğer doktorunuzun bakımı ve tavsiyelerinden memnun değilseniz bunu hemen ortaya çıkarmaya çalışmalısınız. Bunu takınabileceğiniz en kayıtsız tavrınızla anlatmalısınız. Üzüntü ve hiddet gibi şeyleri içinizde biriktirmenizdense karşılıklı olarak fikirlerin açıklanması hem doktor hem de sizin için daha iyi olacaktır.

Fakat bazan bir doktorla hasta anlaşamayacaklarını anlarlar. Ne kadar samimi olsalar ve işbirliği yapmaya çalışsalar da anlaşamazlar. O zaman iki taraf için de bunu açıkça konuşmak faydalı olur. En başarılı mütehassıslar dahil her doktor her hastayla geçinemeyeceğini öğrenmiştir. Bu hususu da filozofça kabullenmiştir

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO