Gündem Postasi

Çocuk Hastanesi Seçimi

Çocuk Hastanesi Seçimi
06 Haziran 2018 - 14:43 'de eklendi ve 171 kez görüntülendi.

Bugünlerde çoğu çocuklar hastanelerdedoğmaktadır. Orada doktor istendiği an el altındadır. Bir hastanede bütün cihazlar bulunur. Ani olayları karşılamak için kuvözler ve oksijen çadırları gibi şeyler orada vardır. Bütün bunlar annenin kendisini emniyette duymasına sebep olur. Fakat hastanelerin bu iyi yönleriyle birlikte bazı hoşa gitmeyen tarafları da vardır. Bebekler, genellikle annelerinden oldukça uzak bir bebek odasında kalırlar. Orada hemşireler, annelerinin istirahatine engel olmamak için bebeklere gerekli şekilde bakıp meşgul olurlar. Fakat annenin görüşüne göre bu normal bir şey değildir. Bebeğinin başka bir yerde olmasını ve birkaç gün ona başkalarının bakmasını anne olumlu karşılamaz. Bazı anne acemi ve işe yaramazmış gibi bir duyguya kapılabilir.

Birkaç çocuğu olmuş bir anne bunlara gülerek, «Hastanede o kadar uzun dinlenebilmek fevkalâde bir şey,» diyebilir. «Bu arada bebeği düşünüp üzülmeye gerek yok.» Fakat onun için durum değişiktir. Çünkü anne olarak o kendine bir hayli güvenmektedir ve hastanede daha emniyette olduğunu kabul eder.

Bebeği hastanede doğan bir baba da kendisi hakkında yanlış bir görüşe kapılabilir. Hiç olmazsa anne bütün ilgilerin kendisinde toplandığını bilmektedir. Zavallı baba büsbütün yabancıdır. Eğer bebeğini görmek isterse bebek odasının bir penceresinin önünde durup yalvarır gibi hemşireye bakması gerekmektedir. Bir bebeği kollarınızın arasında tutmanın yerini onu cam arkasından görmek katiyen alamaz tabii. Hastane onun bebeğini ve diğer bebekleri dış mikroplardan korumakta haklıdır. Fakat bu babaya, kendisinin çocuk için uygun bir kimse olmadığı duygusunu verir.

Hem anne hem baba birçok doğum hastanelerinde takılan maskeler yüzünden yanlış fikre sahip olurlar. Bu, onlara kendilerinin bebek için bir tehlike oldukları fikrini aşılar. Onlar bu maskeleri evde takmamalarının daha uygun olacağını düşünmeye başlarlar Hastanede maske takılmasının sebebi küçük bir yere pek çok bebek ve büyüğün toplanmış olmasıdır. Birinin getireceği yeni bir mikrop çabucak yayılıp büyük bir dert açabilir. Fakat bir aile grubunda, içlerinden birinin nezlesi veya boğaz ağrısı yoksa mikrop aşılama tehlikesi pek azdır.

Bebeğini evde doğuran bir anne, onu yanında bulundurabilir ve başlangıçtan itibaren çocuğun kendisinin olduğunu hisseder.

Bu ikisi için de iyi bir başlangıçtır. Eğer gerekiyorsa anne, önceleri çocuğunu belirli aralıklarla besler. Kadının ailesi ve eşyaları yanındadır. Ziyaret saatlerini beklemesine de gerek yoktur.

BEBEĞİ ODAYA KOYMA. Doğum hastanelerindeki bazı tabii olmayan zorlukları ortadan kaldırmak için doktorlar ve hemşireler son yıllarda bebeği odaya koyma planını tecrübe etmektedirler. Bebeğin sepeti, bebek odasında olacak yerde annesinin yatağına yakındır. Kadın kendisine gelir gelmez hemşireler çocuğa bakması için onu teşvik ederler. Kadın bebeği tutmasını, beslemesini, altını değiştirmesini ve yıkamasını öğrenir. Tecrübeli insanların arasındayken anne bütün bunları öğrenme fırsatını elde eder. Hemşireler anneye gerekli şeyleri anlatır ve ona yardım ederler.

Anne çocuğunun ne zamanlar acıktığını öğrenir. Onun uykusu, ağlaması, bağırsaklarının çalışması hakkında bilgi edinir. Böylece bebeğini eve götürdüğü zaman artık o, anne için bir yabancı değildir. Bu tecrübesiz anne için büyük bir fırsattır. Bebeğin ihtiyacına göre düzenlenmiş bir besleme programı bir problem doğurmaz. Bu da meme vermenin daha başarılı olduğunu belirtir. Baba ziyarete geldiği zaman kendisini aileden biri olarak hisseder. Bebeği tutabilir ve bebek bakımı hakkında o da biraz bilgi edinir.

Bebeği annesinin odasında bırakmak dünyanın birçok yerinde yıllar önce yapılan bir şeydi. Fakat bu yeni yeni birkaç hastanede tekrar yapılmakta ve şimdilik bir tecrübe sayılmaktadır. Bu usul emindir. İlk kez anne olan kadınlar bebeklerinin yanlarında kalmasından çok memnundurlar. Birçoğu da aynı şekilde tekrar bebekleri olmasını arzu etmektedirler. Zamanı olmayan tatil yapmaya imkân bulamayan tecrübeli anneler ise hastanede kendi başlarına dinlenmeyi tercih etmektedirler.

Bebeği annesinin yanına yerleştirmek hastanelerde kolaylıkla tatbik edilebilecek bir usul değildir. Bu hastanenin idaresinde birçok değişikliklere sebep olmaktadır. Bunu yapabilmek için araştırma fonlarına ve plânlama ile tecrübe için uzun bir devreye ihtiyaç vardır. Siz bebeğinizin odanızda kalacağını umar fakat bunun imkânsız olduğunu anlarsınız her şeyi kaybetmiş olduğu-bunun imkânsız olduğunu anlarsanız her şeyi kaybetmiş olduğunuz şeylere kavuşacaksınız. Üstelik günümüzde hastanede yatma süresi de iyice kısalmıştır.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO