Gündem Postasi

Damar Sertliği Hakkında Bilgiler Tedavisi Nedir?

Damar Sertliği Hakkında Bilgiler Tedavisi Nedir?
06 Haziran 2018 - 2:17 'de eklendi ve 105 kez görüntülendi.

Damar sertliği ile ilgili bu yazıma damarlarımız hakkında ilginç ve inanması zor bilgiler ile başlayacağım. Vücudumuzdaki damarları uc uca eklediğimizi varsayarsak  yaklaşık olarak 100.000 km gibi devasa bir uzunluğa ulaşır. Bu uzunluğun dünyanın çevresinin  2,5 katı olduğunu düşünürseniz gözünüzde daha iyi canlandırabilirsiniz. Vücudu bu şekilde örümcek ağı gibi öğren her dokuya besin ve oksijen iletilmesi görevini üstlenen damarların sağlıklı olmasının ne kadar büyük bir öneme sahip olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Peki Nedir Bu Damar Sertliği ?

Vücudun her dokusunun damarlar tarafından çepe çevre sarıldığından bahsetmiştik. Vücudun her yerini kapladığı için rahatsızlığı durumundan bütün vücudu etkileyebilen her yerde görülme ihtimali olabilen nadir hastalıklardan biridir damar sertliği. Sıklıkla kalp damarlarında, bacak damarlarında ve beyin damarlarında görülmekle birlikte kimi zaman vücudun başka yerlerinde de görülebir.

Damar sertliği dokuları besleyen atardamarların çeperlerinde kolesterol ve diğer hücrelerin birikmesiyle oluşan daralmalar ve buna bağlı tıkanmalar ile gerçekleşir.

Yukarıda resimde sol tarafta sağlıklı bir damarın yapısını görmektesiniz. Sağ taraftaki damar da ise oluşan plak ile damarın nasıl daraldığını ve damar sertliğine nasıl yol açtığını görmektesiniz.

Damar Sertliği Riskli Bir Hastalık mıdır ?

Dünya üzerinde yaşayan insanların damar sertliği ( damar tıkanıklığı ) nedeniyle kalp krizi ve felç gibi hastalıklardan hayatını kaybetme oranı  % 33 tür. Yani bu oran ölümlerin üçte birinin damar sertliği ve tıkanıklığına bağlı olduğunu gösterir. Bu oran ülkemize geldiğimizde çok daha korkutucu boyutlara ulaşmaktadır. Ülkemizde ki ölümlerin %50 ‘ si damar sertliğine bağlı hastalıklardır.

Damar sertliğine bağlı ölümlerin ülkemizde daha sık görülmesinin sebepleri arasında ;

  • Hareketisiz yaşam tarzı
  • Beslenme alışkanlıkları
  • Sigara tüketimi
  • Genetik etkenler ,

Önemli rol oynamaktadır.

Damar sertliğine bağlı hastalıkların bazı ülkelerde Türkiye’den de daha fazla olduğu bilinmektedir. Örnek verecek olursak; Yapılan araştırmalar sonucunda Amerika’da  yaşayan insanların beslenme alışkanlıklarından dolayı daha sık damar sertliği hastalıklarına yakalandığı sonucuna varılmıştır. Fast food denilen beslenme tarzınının damar sertliği riskini artırdığı bu araştırmada ispatlanmıştır.

Damar Sertliği Kimlerde Daha Sık Görülür  ?

Damar sertliği hiç görülmez dediğimiz risksiz bir grup kesinlikle yoktur. Ancak bazı etkenler ve var olan diğer rahatsızlıklar damar sertliği görülme riskini kat kat artırmaktadır.

# Kolesterol

Damar sertliği rahatsızlığında kolesterol önemli rol oynamaktadır.  Kolesterol seviyesi yüksek olan hastalarda damar sertliği görülme oranı yüksektir. Bu durumda beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeli kolesterol seviyenizi kontrol altında tutmalısınız. Yüksek kolesterol rahatsızlığınız varsa ve daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız Kolesterol başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Diyabet

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabette damar sertliği riskini artıran bir etkendir. Başlı başına bir sıkıntı olan bu rahatsızlığın bir de damar sertliğine sebebiyet vermemesi için şekerinizin sürekli kontrol altında olması gerekmektedir. Şeker hastalığı ile ilgili çok daha fazla bilgiyi Şeker Hastalığı(Diyabet) Nedir? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Yüksek Tansiyon

Tansiyon, kanın damar çeperinde yaptığı basınç ile ilgilidir. Hipertansiyon rahatsızlığı yaşayan hastalarında risk grubunda olması şaşırtıcı değildir. Yüksek tansiyon problemi yaşıyorsanız  bunu kontrol altında tutmayı öğrenmelisiniz.

Sigara kullanımı

Sigaranın sayamacağımız kadar zararlarının arasında büyük bir bölümünü akciğerler, kalp ve damar hastalıkları oluşturmaktadır. Sigarayı bırakarak damar sertliği, buna bağlı kalp krizi ve diğer damar hastalıkları riskini de azaltabilirsiniz.

Bunların yanında obezite , ilerleyen yaş,stres ve cinsiyet damar sertliği riskini artıran diğer etkenler arasındadır. Erkeklerin kadınlara göre daha  fazla risk altında olduğu yapılan istatistikler sonucu elde edilmiş bir bilgidir.

Damar Sertliği Tanısında Yapılan Tetkikler Nelerdir ?

Şikayetleriniz alanında  uzman bir doktor tarafında dinlendiğinde şikayetleriniz doğrultusunda yol izlenir. Damar sertliği yaşadığınız bölgeye göre şikayetleriniz değişir. Örneğin kalp damarlarında bir tıkanıklık söz konusu ise; göğsünüzde bir baskı ve buna eşlik eden şiddetli bir ağrı, kolda uğuşma görülebilir bunların bir kalp krizi belirtisi olduğunu da unutmamanızda fayda var.

Şikayetleriniz doktor tarafından dinlendikten sonra elle muayenenin ardından bir dizi testlerin yapılması gerekebilir. Bazı kan testlerinin yanı sıra Ultrason, Tomogrofi ve MR teknolojilerinden yararlanılarak görüntüleme yapılır tanı konulur.

Damar Sertliği Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Damar sertliği tedavisi damar sertliğine yol açan risklerin ortadan kaldırılması ve yaşam tarzının kökten değiştirilmesi ile mümkündür. Damar sertliğini giderdiği ve tıkalı damarları açtığı iddasıyla kullanılan ve satılan ilaçların hiçbirisinin tıkalı damarı açma gibi bir özelliğinin olmadığını söylemekte fayda olduğununa inanıyorum. Bu tip ilaçların etken maddesinin kanı sulandırıcı etkisi vardır. Kısa süreli rahatlama etkisi gösterebilir. Çiğneyeceğiniz bir aspirinin de benzer etkiyi göstereceğini söyleyebilirim. Bu hastalığın belirli bir ilaçla tedavisi olmadığı gibi tıkanıklığın çok ilerlediği ve bunun soruna yol açtığı durumlarda ise anjiyografi yada ameliyat yapılır.

Beslenme Tavsiyeleri ?

Sebze ve meyve kalp ve damar hastalarının rahatlıkla tüketebileceği besin grubudur. Tansiyonunuzun da düzenlenmesine yardımcı olur. Bunların yanında bol lif içeren besinlerin tüketilmesi yararlı olacaktır.

Yağ kullanımına dikkat etmelisiniz. Az doymuş yağların kullanımı riskleri azaltma konusunda inanılmaz bir etkiye sahiptir. Az doymuş yağlar konusunu biraz daha açacak olursak, Örneğin margarin doymuş bir yağdır damar sağlığı için oldukça zararlı olabilmektedir. Bunun yerine zeytin yağı tüketmeniz sağlığınız açısından oldukça faydalı olacaktır.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO