Gündem Postasi

Deri Hastalıkları Hakkında Bilgi

Deri Hastalıkları Hakkında Bilgi
04 Haziran 2018 - 19:28 'de eklendi ve 170 kez görüntülendi.

Derimizde, kendine özgü hastalıklar olabileceği gibi, diğer organ hastalıklarının belirtileri de görülebilir: Kaşınma : Yaygın veya bir bölgede görülen özel bir histir, kaşınınca azalır ve geçer. Kaşınma derideki sinir uçlarının uyarılması ile meydana çıkabilir. Deri hastalıklarının çoğunda kaşıntı vardır. Uyuzda, bitlenmede, sinek ısırıklarında, ürtikerde (al-lerji) dematitlerde (iltihaplanma), besin allerjisi döküntülerinde hep kaşıntı vardır.

Vücudu tüm olarak etkileyen bazı hastalıklarda, diabette (şeker hastalığı) nefritte (böbrek iltihabı) kanserde, lösemi (kan kanseri), Hodgkin, gut ve tiroid bozukluklarında ve sarılıkta çok kere rastlanır. Ruhsal nedenlerde, yaş dönümünde, gebelikte ve ilaç ve benzeri nedenlerle ortaya çıkan allerjik durumlarda da kaşıntı olur. Nedene ilişik girişimler yapmak lâzımdır.

Derinin bazı yerlerinde, kesin sınırlar içinde deriye rengini veren pigmentlerin kaybolmasıdır. Vücutta yama gibi renksiz alanlar oluşur. Nedeni bilinmeyen bu hastalık orta yaşlılarda görülür.

Ben ler: Üzeri çeşitli derecelerde siyah bazen kıllı ben’lere çok insanda rastlanır. Bunların kansere dönüşme olasılığı çok kere endişe konusu olmaktadır. Benlerin çoğunluğu (%75) basit oluşumlardır, herkeste bir iki tane vardır. Kansere dönüşe-
bilecek olanlar fazla kabarık olmayan, birkaç milimetreden 1—2 santime kadar büyüklük gösteren kahverengi ben’lerdir açık sarı veya kızıl saçlılarda daha çok görülür. Herhalde kesin tanıya hekim yapmalıdır.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO