Gündem Postasi

Eş ayaklılar Hakkında Bilgi

Eş ayaklılar Hakkında Bilgi
04 Haziran 2018 - 15:05 'de eklendi ve 166 kez görüntülendi.

Her ayak, çıkıntısız, tek bir dal­dan oluşmuştur ve üzerinde 7 ta­ne eklem vardır. Bu eklemlerden ilki vücuda yapışmıştır; geri ka­lan 6 eklem hareket eder. 7 çift bacağın ilk 3 çifti ön tarafa, öbür 4 çifti ise arkaya doğru yönlenmiştir. Bu özelliklerinden ötü­rü eşayaklılar oldukça hızlı yü­rüyebilirler. Ayrıca çoğu türler bacaklarını besin maddelerini tutmak için kullandıklarından, genellikle ilk çift bacak beslen­meye yardımcı olur.

Karın kısmından çıkan ilk 5 çift uzantı solunum organlarını oluşturur. Bunlar ince, yassı, yap­rağı andıran iki dallı uzantılar­dır. Karna yapışık dururlar ve gerektiğinde hareket ettirilirler. Yüzey kütikülleri çok ince ol­duğundan oksijen ve karbon dioksite karşı çok duyarlıdırlar. Karın kısmındaki solunum siste­mi, gövdenin arkasında karnın göğüsle birleştiği kesimde yer a- lan yüreğe ulaşarak kan dolaşım sistemine bağlanır.

Çoğu denizde yaşayan eşayak­lılar 10.000 m. derinliklere ka­dar yayılmışlardır. Asalak yaşam sürdürenleri de vardır. Tatlı su­larda yaşayan türlerinin çoğu­nun gözleri ve renk maddeleri yoktur.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO