Gündem Postasi

Eşek arısı Hakkında Bilgi

Eşek arısı Hakkında Bilgi
04 Haziran 2018 - 15:02 'de eklendi ve 727 kez görüntülendi.

EŞEK ARISI Böcekler sınıfının zarkanatlılar takımından bir ek­lembacaklı türü (Vespa crabro). Sokucu bir böcektir. Gövdesi sa­rı ve Siyah şeritlidir. Birçok alt­türü vardır. Hepsi ayrı özellikle­re sahiptir.

Eşekarısı, kâğıdı andıran bir madde ile yuvasını yapar ve bu özelliğiyle öbür arılardan ayrılır. Genellikle tek başlarına yaşayan eşekarılarının dişi ve erkekleri ancak çiftleşmek için bir araya gelirler. Yavruların bakımıyle yalnız dişi uğraşır. Binlerce bi­reyden oluşmuş sürüler halinde yaşayanlar da vardır. Dişi 30 mm, işçi 23 mm, erkek 24 mm. boyunda olurlar.

Yuvalarını ağaç kovuklarında, duvar oyuklarında yaparlar. Her yuva, yan yana dizili petek sıra­larından meydana gelir. Bölme­ler sert, kâğıdımsı bir madde ile ayrılır. Bütün yuva bu kâğıdımsı maddeden oluşan bir kılıfla kap­lanır. Her petek içinde yavrula­rın yerleştiği küçük hücreler vardır; hücrenin giriş bölümleri çok ince kâğıdımsı bir mumla kapatılmıştır. Yavru erginleşince bu ince zarı yırtıp dışarıya çı­kar. Yuvanın yapımında kullanı­lan kâğıdımsı madde, eşekarısı- nın ağaç gövdeleri ve kabukla­rından toplayıp çiğnediği bir öz­den çıkar.Eşekarısı bunu tükü­rük ile karıştırıp yumuşak bir madde haline getirir. Yuvayı sa­ran bu madde, çeşitli hava koşul­larına karşı dayanıklıdır.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO