Gündem Postasi

Eşey Nedir Ne Demektir?

Eşey Nedir Ne Demektir?
04 Haziran 2018 - 14:59 'de eklendi ve 248 kez görüntülendi.

EŞEY Bir organizmanın dişi ya da erkek olarak sınıflandırması­nı sağlayan işlev, yapı ve karak­ter topluluğu. Eşeyler, bir tür­den olan iki bireyin kalıtsal özelliklerinin, bir üreme sistemi içinde yeni bir döle geçmesini sağlarlar. Bu geçiş, erkek eşeylik gözesi olan spermanın, dişi eşeylik gözesi olan yumurtayla birleşmesi ‘sonucunda gerçekle­şir. Söz konusu birleşmeyle yu­murta döllenir ve yeni bir kuşağın çıkmasına yol açar. Her eşey­lik gözesi ana ve babanın göze kromozom sayısının yarısına sa­hip olduğundan, döllenmiş bir yumurta, o türün tüm kromozom sayısını ana ve babadan eşit olarak alır.

Tanımlamanın bu kadar basit olmasına karşılık, hayvanlar âle­minde bu süreç çok karmaşık şe­killer almıştır. Birçok hayvan, bu konuda basit yöntemler ve dav­ranışlar yerine, karmaşık ve ki­mi zaman çok ilginç alışkanlık­lar edinmişlerdir. Bu durum, döl­lenme şekillerinin, türlerin evri­mi sonucunda çok büyük deği­şikliklere uğradığı ve zorlaştığı kanısını doğurmuştur.

Erdişi olan sucul hayvanlarda eşeyli üreme çok basit olarak ger­çekleşir. Tek bir hayvan, vücu­dun ayrı ayrı kesimlerinden yu­murta ve sperma üretir. Sper­malar olgunlaşınca suya salınır­lar ve rastlantı sonucu çevrele­rindeki diğer erdişi hayvanların olgun yumurtalarıyle birleşirler.Kimi hay­vanlar ise çiftleşme için belirli bir ortam veya çevre ararlar. Çiftleşmek için her yıl aynı za­manda aynı yere gelenlere de rastlanır.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO