Gündem Postasi

Google Neden Korkuyor

Google Neden Korkuyor
02 Haziran 2018 - 19:46 'de eklendi ve 218 kez görüntülendi.

17.04.2013 San-Francisco I/O developer konferansında 8.000 kişiye deneyim amaçlı dağıtılacak olan Google Glass’ın 2.000 adet dağıtılmıştı, hatırlarsanız. İşin ilginç kısmı ürünleri ile bir mektupla da onlara ‘başından beri Google’ye inandıkları ve bu yeni nesil ürün hakkında kıymetli görüşlerini sundukları için’ teşekkür etseler de… Biraz tehditkâr bir şekilde kullanım şartlarına ‘ürünün satılması ve/veya başkasına verilmesi durumunda genel merkezden ürün özelliklerinin ücret geri ödenmeyecek şekilde kapatılacağını’ duyurmuştu. Hatta bir dikkatsiz arkadaşımız eBay üzerinden 95.000,00$ gibi bir fiyata Google Glass’ı satışa sunmuş ve eBay bu madde sebebiyle satışı sonlandırmak zorunda kalmıştı.

Beni ilk şaşırtan şey şudur ki; Google Glass test süreci ile alakalı değil bu maddeyi tüm satışlarına da iliştireceğini açıklaması idi. Yani parasını verdiğiniz Google Glass ürününü satamazsınız ve/veya ödünç veremezsiniz. Aksi halde Google cihazın özelliklerinin tamamını kapatıyor. Bu konuda sözleşmede yer alacak madde ‘Cihazınızı satamaz, kiralayamaz ya da başka bir kişiye veremezsiniz. Eğer Google’nin yetki vermediği durumlarda satar, kiralar ya da başka birine verirseniz, Google cihazınızı devre dışı bırakma, bununla alakalı herhangi bir geri ödeme yapmama, teknik destek ve garanti sunmama hakkına sahiptir.’ Şeklinde.

Aslında büyük firmalar Google Glass ürününün ikinci el satışlarını yapma hevesleri içerisinde idi. Hem de ağızları sulanarak bunu bekliyorlardı. Bu maddenin duyurulması ardından eminim büyük hayal kırıklığına uğramışlardır.

İlk duyduğumda şaşırsam da ikinci el satışının ürünün sıfır satışını büyük oranda etkiliyor olması ve Google’nin Google Glass ile kullanıcılarına bireysel olarak sunduğu tüm o kişisel hesapların da kullanılmaz hâle gelmesi sebebi ile mantıklı geldi. iPad ve iPhone gibi dev markaların sanal ortamda ve reelde var olan ikinci el satışlarının ürünün sıfır satışlarından katlarca daha çok olduğunu da bilmek gerek.

Tüm bu Google Glass projesinin sadece kişisel kullanıma sunuluyor olmasının ve hatta satın ikinci el statüsüne düşürülemiyor olmasının olumlu bir yönü de var aslında. Satış fiyatının genel kesime hitap etmesi için düşük tutulması gerektiğidir. Eminim ki Türkiye’ye uğraşa aşamasında artacak olan ve hatta ilk başlarda çok uçuk olabilecek bu ürünün fiyatı zaman içerisinde bu maddenin de desteği ile düşecek ve her kesime uygun bir hal alacak.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO