Gündem Postasi

Göz – Kulak – Diş Ağrısı Hakkında Bilgi

Göz – Kulak – Diş Ağrısı Hakkında Bilgi
05 Haziran 2018 - 13:27 'de eklendi ve 671 kez görüntülendi.

GÖZ AĞRISI

Fazla okuma veya seyretme sonucu yorulduğu için ağrı yapabilir. Ancak göz ağrısı çok kere önemli hastalıkların belirtisidir, Göz tansiyonu (Glokom) ve uru gibi…

KULAK  AĞRISI

Özellikle çocuklarda yıkanmadan sonra kulak içi iyice kurulanmalıdır.
(ucuna pamuk takılmış özel çubuklar veya tülbent ile). Aksi halde kulağın bu yolla mikrop alması ve ağrı yapması mümkündür. Erişkinde bu yol ile mikroplanan kulak ve orta kulak çok ağrı yapar. Hekim müdahalesi gerekir.

DİŞ AĞRISI

Diş ağrısı bir insanın Diş Hekimine gitmesi için verilecek en değerli ihtardır. Dişleri bakımsız kimseleri Diş hekimine göndermekten daha etkili bir tavsiye yoktur.

Eğer diş ağrısı, tatlı, soğuk veya sıcak besinler alındığı zaman ortaya çıkıyorsa, sebebin daha ziyade dişlerimizin dışına ait olduğunu söyleyebiliriz. Ağrı eğer artar ve özellikle çiğneme sırasında belli olursa, olay köklere kadar gitmiş demektir. Artık bir diş kökü absesi tehlikesi başgös-termiştir. Aynı tarafta boğazda ağrımaya başlar. Daha önce bahsettiğimiz gibi, lenfatik koruyucu bezler şişer. Ağrı ile birlikte ateş ve kırıklık da vardır.

Dişlerin dışına ait sebeplere bağlı ağrılar, sıcak su veya çay dişlerin dışına ait sebeplere bağlı ağrılar, sıcak su veya çay ile ağzı çalkalamakla azalır. Köklere ait ağrılarda, dişin civarına sert alkollü bir içki sürmek veya o taraf yanağı içinde bir yudum içki tutmak fayda verir. Sinirlerin hastalığına bağlı ağrılarda sıcak tatbikat iyi gelir. Bu arada, geçici de olsa en tesirli ilaç ağrı kesicilerdir. Bilhassa ağrı kesicilerle sükunet verici ilâçların kanşımı faydalıdır. Unutmamak gerekir ki, bu öneriler, bir Diş hekiminin kontrolü altına girene kadar geç erlidir.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO