Gündem Postasi

Göze Yabancı Madde Kaçması

Göze Yabancı Madde Kaçması
07 Haziran 2018 - 15:00 'de eklendi ve 181 kez görüntülendi.

Sık görülen ve oldukça fazla ızdırap veren bir kaza türü de göze yabancı bir cismin kaçmasıdır. Genellikle kaçan

toz veya kurum parçası üst göz kapağı­nın altına yerleşir. Gözde derhal bir yanma başlar, gözyaşı akımı artar ve hasta gözünü acık tutar kaza olur. Göz­yaşının artması, tabiatın bu yabancı maddeyi atmak için yaptığı bir savun­ma hareketidir. Bazan yabancı mad­de çıktığı halde sızı ve gözyaşı devam eder. Bu göz küresi üzerinde yabancı maddenin yaptığı tahriş nedenleridir.

Bazan toz, toprak, kurum gibi ci­simler değilde yakıcı sıvılar göze ka­çabilir. özellikle çamaşır suyu ve di­ğer deterjanlar, şişe açılırken sıçraya­bilirler. Hele uzun süre ağzı açılmadan evde bekletilmiş temizleme sularını açarken çok dikkat etmelidir. Yüze ve göze sıçrayan bu sıvılar, kimyasal ya­pıları dolayısıyla çok ciddi yanıklara neden olabilirler.

TEDAVİ: Göze kaçan cismin toz ve kurum cinsinden olup olmadığına ve göz kapağı altında olup olmadığına bakmalıdır. Eğer oradaysa, temiz bir mendilfe alınabilir. Mendilin ucu ıslatı­lır ve yabancı maddeye değdirilirse, kolayca alınır. Yabancı madde alt göz kapağı altında değilse, üst gözkapağı tersine çevrilerek tetkik edilebilir, üst gözkapağını tersine çevirmek gayet ko­laydır. Kirpiklere paralel olarak tutu­lan bir kibrit üzerine, kirpiklerden tu­tularak çevrilir. Eğer yabancı madde göz küresi üzerinde ise, evvelâ ılık bir göz banyosu denenmelidir. Göz ban­yosu için özel kap yoksa, bir kahve fincanına daha evvel kaynatılmış ılık su konur, göz içine batırılır ve su için­de açılıp kapatılır. Büyük bir ihtimalle yabancı madde çıkacaktır. Eğer yine çıkmazsa, göz küresi üzerine dokun­mak tehlikeli olacağından, bu girişim­den vazgeçmelidir. Göz kapatılır, üzeri­ne bir pamuk parçası konur, sargı ile tesbit edilir ve hastaneye götürülür.

Eğer yakıcı bir madde sıçramışsa derhal ılık su ile banyo yapmalı ve ila­cın daha fazla zarar vermesi önlendik­ten sonra tıbbi yardım istenmelidir.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO