Gündem Postasi

Grip Hastalığı

Grip Hastalığı
06 Haziran 2018 - 14:30 'de eklendi ve 175 kez görüntülendi.

Grip hastalığını soğukalgınlığı ve nezle ile karıştırmamalıdır. Çok defa nezle olunca bu deyim kullanılır. An­cak, gerçek grip (Enfluenza, Flu) bir virüsün neden olduğu, çok bulaşıcı, ateş, halsizlik, ağrılar yapan ve solunum sistemi mukozasını (içyüzün örtü do­kusu) tutan bir hastalıktır.

Salgınlar halinde görülür ve çok ke­re başladığı yerin ismini alır: Tokyo gribi, Şanghay gribi gibi.. Bu virüs has­talığına diğer iltihap mikropları da ek­lenerek önemli akciğer hastalıkları meydana çıkabilir.

Hastalık birdenbire, ateş ve titreme ile başlar. Halsizlik, sırtta, bacaklarda ağrılar, başağrısı ve iştahsızlık görülür. Hasta huzursuzdur. Boğaz ağrısı ve ku­ru öksürük ve nezle hali yerleşir. Bir süre sonra bu belirtiler zayıflar, fakat halsizlik ve terleme günlerce, haftalarca devam eder, bunun için hastalığa halk arasında paçavra hastalığı denir.

İlk belirtiler beş gün içinde geçmez­se hastalığa diğer bakterilerin eklendi­ği ve daha ciddi hastalığın ortaya çıka­bileceği (pnömoni gibi) akla gelmeli­dir. Öksürük artar ve hasta balgam çı­karmağa, solunum güçlüğü duymaya başlarsa iş ciddi demektir.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO