Gündem Postasi

Güneş Çarpması Güneşten Yanma

Güneş Çarpması Güneşten Yanma
07 Haziran 2018 - 14:59 'de eklendi ve 170 kez görüntülendi.

Güneşten yanma, yaz başlarında güneşten kısa zamanda yararlanmak veya çabuk kararmak için ölçüsüz de­recede güneşte kalmaktan meydana ge­lir. Güneş yanığını, hergün biraz daha fazla kalarak, azar azar elde etmenin zorunluğunu herkes bilir, fakat çok az kimse bunu tatbik eder.

Bazan büyük yanıklara sebebiyet ve­ren bu ihmal derinin şiddetli reaksiyo­nuna neden olur. Deri evvelâ kızarır, şişer ve üzerinde içi su dolu kabarcık­lar teşekkül eder. Bu vaziyetteki deriyi yeniden güneşe maruz bırakmak daha da tehlikelidir. Fakat kararmış bir ten peşine giden kimseler, kendilerini bek­leyen tehlikeleri çok kere bilmezler.

Güneş yanığını tedavi etmektense kendini korumak daha doğrudur. Bu koruma elbise ve siyah gözlükle olacak­tır. Ancak, gözlüklerin iyi kalite olma­sına dikkat etmelidir, göze zararlı eğri­likleri olan fantazi camlardan kaçınıl­malıdır.

Deri yanıkları için muhtelif ilâçlar, yavaş yavaş yanmak için çeşitli los­yonlar vardır. Bunların faydaları bu­lunmakla beraber herkes kendi derisi­nin ne ölçüde güneşe tahammül edece­ğini bilmeli ve banyo süresini buna gö­re ayarlamalıdır. Derimiz bir defa ka­rardı mı, artık fazlaca yanmasında za­rar yoktur. Yine de “başkaları deniz­de beş saat kaldı” diye kendi derimizin takatini aşmamakta isabet olacaktır.

İLK YARDIM : Güneş yanıklarında da diğer yanıklar için kullanılan ilaçlar­dan yararlanılır. Bunlar cildi yumşatı- cı ve acıyı kesici, koruyucu ilaçlardır. Dermatoloji hekiminiz size uygun ola­nı verecektir. Bu arada gerginliği azal­tan yağlı kremler sürülebilir.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO