Gündem Postasi

Güneş Lekesi İçin Kremler

Güneş Lekesi İçin Kremler
07 Haziran 2018 - 14:51 'de eklendi ve 156 kez görüntülendi.

Güneş lekeleri daha çok koyu tenlilerde bulunan bir cilt problemidir. Güneş lekesi olan bu problemin oluşmasında rol alan birçok sebepler vardır. En önemli etkenler, genetik olarak yatkınlık ve zararlı güneş ışınlarıdır. Bu etkenlerden başka kozmetik uygulamalar, doğum kontrol ilaçları, ilaçlar ve guatr hastalığı gibi nedenler de vardır.

Güneş lekelerinin oluşumunda önemli bir etken olan güneş ışınları cildi karartıcı etkisiyle, oluşmuş olan güneş lekelerinin artmasına da yol açmaktadır. Ve tedavisi en zor cilt problemlerindendir. Özellikle yaz aylarında birçok kimse, bronzlaşmak için güneş altında kalmayı tercih etmektedir. Oysaki güneşin zararlı etkileri bu kimselerin de güneş lekelerine sahip olma riskini almaktadırlar. Çünkü güneşin zararlı etkileri güneş lekelerinin dışında, deri yaşlanması ve cilt kanserine bile sebep olabilmektedir. Bir cilt sorunu olmakla beraber ayrıca psikolojik sorunlara da sebep olabilmektedir. Bu güneş lekesi problemi için elbette bir uzman hekime gidilmesi daha fazla tavsiye edilmekle birlikte bazı beyazlatıcı kremler de kullanılabilmektedir ( doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaması gereken kremler kesinlikle, doktor tavsiyesi alınarak kullanılmalıdır). Güneş lekesi kremler lekeleri gidermede etkili olan beyazlatıcı etkide olan bu kremler cildin derinlemesine nüfuz eder ve güneş lekesini gidermede yardımcı etkidedir. Hatta bu etkisinin yanında cildin dokusunu da onarıp, cildin pürüzsüz olmasında da etkilidir. Güneş lekesi kremler genellikle B3 vitamini içermektedir. Bu da deride renk pigmentini dengeleme etkisinde olduğu için ten rengini aydınlatmada önemli bir roldedir.

Allantoin de bu tür kremlerde bulunmaktadır. Bunun etkisi ise epitelizasyonu hızlandırmada ekilidir. Mevcut olan renk pigmentini korur. Ayrıca derinin en üst tabakasını bağlama özelliğine sahiptir. E ve C vitamini de bu güneş lekeleri için kullanılan kremler içinde bulunan vitaminlerdendir. E vitamini Deriyi besler, nemlendirir, canlandırır ve gençleştirir. Ayrıca bu vitamin antioksidatif etkilidir. Bu etki sayesinde, cildi hem UV ışınlarının etkisinden hem de güneşin zararlı etkilerinden korur. Cildi koyulaştıran etkenlerden de koruyucu özellikte olan E vitamini cildin yaşlanmasını da engeller. Ayrıca cildin düzgün kalmasını sağlamakla birlikte cilt buruşmasını da engeller. C vitamini ise cilde doğal olan parlaklığı sağlar, leke azaltır. İşte güneş lekeleri ile kullanılan kremler yukarıda sayılan özellikler ile cilde birçok faydalı etkilere sahiptir. Ancak kremlerin kullanımında en sağlıklı yöntem uzman bir hekime gidip, onun tavsiye ettiği bir kremi kullanmaktır. Çünkü güneş lekesi cilt problemi çok basit bir cilt problemi değildir

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO