Gündem Postasi

İş Planı Nasıl Hazırlanır ?

İş Planı Nasıl Hazırlanır ?
03 Haziran 2018 - 12:28 'de eklendi ve 546 kez görüntülendi.

İş Planı Nasıl Hazırlanır ?

Öncelikle hemen hemen hepinizin bu siteye ya da diğer sitelere, “ örnek iş planları “ “kosgeb iş planı”   “iş planı örnekleri” “iş planı nasıl hazırlanır” “girişimcilik örnekleri”“iş planı hazırlama” vb. arama kriterlerini yazarak geldiğinizi az çok tahmin edebiliyorum. Kiminiz henüz eğitim safhasında eğitmeninin vermiş olduğu ödevle ilgili çalışma için, kiminizde eğitimini tamamlayıp iş planını sunma aşamasında arama motorlarını kullanarak hazır bir plan bulabilirim ümidiyle arama motorlarına sarıldınız. Peki aradığınızı bulabildiniz mi? Bu cevabı az çok tahmin edebiliyorum. Hemen hemen hepinizde içinizden aynı cevabı veriyorsunuz. “Hayır bulamadık.” Neler buldunuz peki ? Kosgeb iş planıyla alakası olmayan farklı ve çoğu da eksik olan iş planları, web sitesinde şu iş planı örneği, bu iş planı örneği diye sizi sitesine çekip  “örnek iş planına” gelince, iş planınızı biz hazırlayalım diyen danışmanlık firmaları siteleriyle karşılaştınız. Ondan sonrada kara kara düşünmeye başladınız nasıl yazacağım ben bu iş planını diye ?? Aslında size verilen girişimcilik eğitimi sonrasında internette sadece iş planınızı hazırlayacağınız materyaller, pazar araştırmaları, sektör raporları gibi bilgileri aramanız gerekiyordu. Ama iş planı ile ilgili eksik kalan bir şeyler oldu. Eğitimde belki çok teorik bilgi, belki somut örnekler üzerinden gidilmemesinden dolayı bir şeyler eksik kaldı. Bunu hemen hemen girişimcilik eğitimine katılan bir çok kişi yaşamakta. Yani bu konuda yalnız değilsiniz merak etmeyin.

Ben bu siteyi açarken birkaç tane iş planı örneği koyup ( Kosgeb desteği almış ) sıkıntı yaşayan girişimci adaylarına katkım olsun düşüncesi ile çıkmıştım yola. Ama sonra bunun doğru olmayacağını, sizin gerçekten bu iş planını kendi hayallerinizi içine katarak hazırlamanız gerektiğini düşündüm. Tabiri caizse sizlere hazır balık sunmak yerine, elinize olta verip kendi balığınızı tutmanızın daha faydalı olacağını düşündüm. Şimdi bana kızıyorsunuz biliyorum. Yeteri kadar eğitim aldık zaten, koysan da siteye şu iş planlarını işimize baksak dediğinizi duyar gibiyim. Hatta bazılarınız bu yazıları okuduktan sonra sağ köşede ki çarpı işaretine basıp siteyi terk etti bile. Ama inanın anlatacağım noktalarla, kendi iş planınızı kendiniz çok rahatlıkla hazırlayabileceksiniz. Üstelik danışmanlık firmalarına yazdırma düşüncesi olanların binlerce lirası cebinde kalacak. Hem de tam manasıyla içine sinen, kendi emeği göz nuru bir iş planı olacak ve hazırladığı iş planına bağlı kalarak girişeceği işte başarıyı çok kısa sürede yakalayacak.

Benim bu sitede yapmayı amaçladığım şey A’dan Z’ye Kosgeb için hazırlayacak olduğunuz iş planı formları ve eklerinin üzerinden tek tek geçerek bir kılavuz oluşturmak, hangi başlık altında ne yazılması gerek, hangi konulardan bahsetmek gerek, sizin sektörünüzle alakalı bu başlıklar altında ne yazılabilir? Amacım bunların hepsini tek tek ele alarak, aklınızda ki tüm soruların giderilmesini sağlamak olacak. Bunu yaparken ne kadar çok soru sorar, yorum yapar ve katılımcı olursanız inanın bu iş daha zevkli bir hale gelecek ve iş planı hazırlamak bir dert olmaktan çıkacaktır.

Sizlerden gelen yoğun talep doğrultusunda Kosgeb desteği almış iş planı örneği yayınlamaya karar verdik.. Aşağıda ki linkten detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO