Jinekomasti Tedavisi

Jinekomasti Tedavisi
05 Haziran 2018 - 19:32 'de eklendi ve 223 kez görüntülendi.

Jinekomasti,  erkeklerde meme büyümesi olarak adlandırılan ve çağımızda sıklıkla görülen bir olaydır. Bunun ana nedeni hormonal bozukluklar, aşırı yağlanma ve kalıtsal olarak aktarılan genlerdir. Bu durum ameliyatla kolaylıkla giderilebilmektedir. Meme küçültme adı verilen bu ameliyat günümüzde sıklıkla uygulanmaktadır.

Erkeklerde bu durumların en çok görüleceği zamanlar ergenlik öncesi yani 10- 16 yaş arası ve ergenlik çağıdır. Bu dönemlerde erkeklerdeki hormon değişiklikleri gözlemlenebilmekte ve buna bağlı olarak memede doku bozuklukları, meme bezlerinde aşırı yağlanmalar oluşmaktadır. Ergenlik öncesinde oluşan jinekomasti rahatsızlıkları birkaç yılda kendiliğinden geçmektedir. Tabi ki jinekomastinin kendiliğinden geçmesi sırasında erkekler de yedikleri besinlere ve egzersizlere önem göstermek zorundadırlar. İyileşme süreci bu durumlara bağlı olarak daha da kısalabilir. Ergenlik çağlarında da erkeklerin aileleri tarafından uzmanlar yardımıyla bu dönemi atlatmaları için yardım alınır. Bu sayede sadece jinekomasti değil, ergenlik döneminde görülebilecek tüm komplikasyonlar önlenmiş olur.

Jinekomasti ameliyatı

Bu ameliyat çok kısa sürede gerçekleşen bir cerrahi müdahaledir. Erkeklerde jinekomasti durumunun görülmesi ve kendiliğinden geçmesi için gerekli zamanın beklenmesinden sonra yine de sıkıntıların devam etmesiyle ameliyat kararı alınır. Erkekler, bu ameliyata karar verdikten sonra hastalığın ne kadar ileri bir safhada olduğu belirlenir ve buna bağlı olarak gerekli müdahale yöntemleri tespit edilir. Genellikle meme dokusunun incelenmesi, büyümenin şekli ve hızı belirlendikten hemen sonra ameliyata başlanır. Ameliyatta uygulanacak anestezi hastanın tercihine bırakılır. Fakat lokal olarak uygulanacak anestezi ameliyat süresince hastayı rahatsız edeceğinden genellikle genel anestezi uygulanır. Ameliyat esnasında fazla olan meme bezleri kesilerek alınır ve yaralar kapatılıp iyileşme süreci izlenir. Jinekomasti tedavisinde uygulanan başka bir yöntem de liposuction yöntem ile fazlalık yağların alınması ve bundan sonra yağların eksilmesinden dolayı oluşacak sarkmaların engellenmesi için uygulanacak cilt germe ameliyatıdır. Jinekomasti ameliyatı, hastalığın bitmesi için kesin bir çözümdür. Fakat insanların ameliyat sonrasında aşırı kilo almamakta ve yağlanma oluşturacak gıdaların alınmamasına özen göstermeleri gerekmektedir.

Etiketler :
İLGİLİ HABERLER