Gündem Postasi

Kalp Masajı Nasıl Yapılır

Kalp Masajı Nasıl Yapılır
07 Haziran 2018 - 14:58 'de eklendi ve 165 kez görüntülendi.

Kalbin atışı bir çok hallerde, boğul­mada, elektrik çarpmasında, trafik ka­zalarında, düşmelerde durabilir, duruş bazı halde geçidir. Basit müdahalelerle yeniden çalışmaya başlayabilir. Hele kalbi yeni durmuş hastalarda masaj mutlaka denenmelidir.

Bazı hallerde kalple beraber solu­num da durmuştur. Eğer erken yetişi- lebilmişse bu geçici ölüm hali atlatılabilir.

Kalp masajının en basit şekli şöyle dir:

Hasta sırtüstü yatırılır.

Yardımcı, sağ veya sol taraftan hastanın yanma diz çöker.

Bir elinin ayasını hastanın ka­burga kemiklerinin açısına yani göğüs kemiğinin (sternum) alt ucundaki çentikli kemiğin üzerine koyar ve diğer elinin yardımıyla sertçe bastırır.

Bu bastırma, hastanın göğsünü omurga kemiğine yaklaştıracak yönde ve şiddette olacaktır. Bu şekilde, her iki kemik arasında kalan kalbi sıkış­tırarak masaj yapılacaktır.

Bu hareket dakikada 70—80 de­fa tekrarlanacak ve hiç değilse yarım saat kadar sürecektir.

Suni solunum bahsindede belirtil­diği gibi, yarım saatten önce “çalışmı­yor” diye vazgeçmek doğru değildir. Kalp çalışması bazan çok geç de baş­layabilir.

Bu hareket her ne kadar bir miktar solunuma yardım ederse de bu arada ağız-ağıza veya ağız-buruna solunum yaptırılmasında fayda vardır.

Bu masaj tekniğinde de sun’i solu­num gibi, arkadaşlarınız arasında, boş vaktinizde kesinlikle darbe vurmadan sadece elinizin şeklini öğrenmek için talim yapınız.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO