Kamp Yapmak Ve Doğayla Bütünleşmek

Kamp Yapmak Ve Doğayla Bütünleşmek
06 Haziran 2018 - 1:35 'de eklendi ve 740 kez görüntülendi.

Kamp yapmak, doğa sporları ile ayrılmaz bir parçadır. İnsanda yüksek oranda heyecan ve bir çok kişi de ise bağımlılık yapar.
Herkes kamp yapmak ister ve yapmalıdır da, doğa deneyimini herkes yaşamalıdır bence. Vahşi doğanın ortasında kamp yapmak biz “modern” insanlar için bir tür macera diye tanımlanabilir. Bende burada yaşadığım ilk kamp maceramdan ve kamp yapmadan önce hangi hazırlıkların yapılması gerektiğinden bahsetmek istiyorum.

Peki, kamp yapmaya nasıl karar verdik?

Bir arkadaşımın beni gruba eklemesi ile Kamp ve Doğa Hayatı grubuyla tanıştım, ilk başlarda çok fazla ilgimi çekmemişti hatta gruba gönderilen postlardan sıkılmıştım ve bildirimleri kapatmıştım fakat sonrasında bir kaç fotoğraf, gönderi ilgimi çekti ve inceledim. Gönderilerde etrafta dolanan hayvan fotoğrafları, doğal oluşan havuzlar, el değmemiş koylar ve daha fazlasını görünce, yaşayacağım deneyimden çok büyük keyif alacağımı düşündüm. Çadırda kalıp, doğa ile iç içe olmak fikri ve yeni bir güne çadırın penceresinden giren, gözlerimizi açamayacak kadar parlak gün ışığı ile başlama fikri de çok heyecanlı geldi. Bu deneyimi yaşamak için kamp yapmaya karar verdim.

Her şeye hazırlıklı olmak gerek..

Kamp yapmaya karar verdikten sonra fikir bir süre aklım dolaştı, daha önce kamp yapmadım ve nereye gitmeliyiz, nelere ihtiyacımız olabilir gibi sorular sebebi dolayısıyla bir süre erteledik. Her ne kadar dört duvar arasından kurtulmak, adrenalinin hat safhada olması, eğlenceli ve her anlamda nefes açıcı bir etkinlik olsa da yazıldığı ve konuşulduğu kadar kolay olmayan bir kamp aktivitesi esnasında bir çok zorluk ve aksilik ile karşılaşılması oldukça olası ayrıca güzel ve etkileyici bir aktivite olsa da hazırlık yapmadan, arkadaştan alınmış bir çadır ve içine bisküvi doldurulmuş bir sırt çantasıyla maceraya atılmak pek de rahat ve kolay olmayacağı, ilk defa deneyimlediğim bir macera oldu benim için. En zor kısım ise bana eşlik etmeleri için arkadaşlarımı ikna etme kısmı oldu çünkü kimse şehirdeki rahatını bırakıp zorluk çekmek istemediler, bir sürü rezalet yaşayabileceğimizi söylediler, tabi ki ben yılmadım çabaladım ve bir kaç arkadaşımı rüşvet ve tehditlerle benimle gelmelerini sağladım.. 🙂

Fakat beklentilerinin aksine çok fazla eğlenceli geçtiği için şuan ben bunları yazarken bile bana yeni buldukları kamp bölgelerinden ve tamamlamaya çalıştıkları kamp malzemelerinden bahsediyorlar.

Tabi ki ilk olduğu için eksiklerin ve deneyim olmadığı için bazı sorunlar ile karşılaştık diye vazgeçmedim, hatta 2. bir kamp macerası için hazırlıklar ve planlar yapmaya başlayıp kendi malzemelerimi edinmeye başladım.. Çok etkileyici, eğlenceli eşsiz zaman geçirdim, sıcak bir uyku tulumu, sessiz bir gece, yıldızlar ve siz.. Bazende çöplerinizi karıştıran minik tatlı yavru ayılar.. 🙂

İlk kez kamp yapacaklara öneriler.

İşte bu noktada “Anne ben bu gece Uludağa çıkıp arkadaşlarla çadırda kalacağım.” demeden önce düşünmeniz gereken durumlar ve kamp hazırlıkları için bir kaç ufak ip ucu ve deneyimlediğim bir kaç durumdan bahsetmek istiyorum.

Rotanızı planlayın. Biz size değil; çevreye güvenmiyoruz

Tamam kamp için kararınızı verdiniz ve yolculuğa çıkmak için hazırlanıyorsunuz, kafanıza göre bir yerlere gitmek, gördüğünüz, beğendiğiniz yerlerde çadırınızı kurup etrafta dolanmak istiyorsunuz ama en azından ne tarafa gideceğinize karar verseniz iyi olur. Kafanızda birkaç yer varsa farklı rotalardaki yürüyüş yollarını, bölgedeki doğa harikalarını, çevrede neler olup bittiğini, yaşayan hayvan ve bitki türlerini biraz araştırmanızda fayda var. Hangi rotanın size daha uygun olduğuna öyle karar verin. Emin olun büyük umutlarla yola çıkıp bir bataklığın üzerine çadırın değneğini saplamak istemezsiniz.

Her zaman bir eksiklik olur.

İşte yanınızda bulundurmanız gereken kamp malzemeleri, not almanızda fayda var :). Uyku tulumu, mat, ayak burkmasına böcek sokmasına karşı ilk yardım seti varsa devamlı kullandığınız ilaçlar, kamp mutfağı malzemeleri, el feneri, çakı, çöp torbası, kibrit ya da çakmak, harita, su, su, su en az 15 litre. Çantanızı gereksiz eşyayla doldurmak, her adımda sırtınıza binecek ekstradan bir yüktür unutmayın. Makyaj malzemeleri, gereksiz kıyafetler, gereksiz abur cuburlar.. Tamam, çok istiyorsanız çikolata da alabilirsiniz yanınıza, erimeden yolda giderken yersiniz.

Etiketler :
İLGİLİ HABERLER