Gündem Postasi

Kanama Çeşitleri – Sağlık Sorunları

Kanama Çeşitleri – Sağlık Sorunları
04 Haziran 2018 - 19:20 'de eklendi ve 700 kez görüntülendi.

Kulak kanamaları özellikle kafayı biryere sert şekilde çarpmadan sonra meydana çıkar ve önemle takibi gerekir.

Burun kanamaları, çarpmadan sonra, nezle halinde veya kendi kendine olabilir. Bu sonuncusu tansiyon yüksekliğine bağlı olabileceği için üzerinde durulmamalıdır. Eğer yüksek tansiyon kanamaya neden olmuşsa bu büyük bir şanstır, zira damar çatlaması en zararsız yerden olmuştur.

Basit kanamalar burun deliklerine konan tampon ile sekiz on dakika içinde durdurulur. Bazan, durduğu sanılır, halbuki burun boşluğunun arka ucundan boğaza doğru akıntı devam edebilir. Hastanın ağzını açarak küçük dilin arkasından arka duvar izlenmelidir. Ayrıca hasta da kanın tadını farkedebilir. Basit girişimlerle durdurulamayan kanamalar hekim tedavisi gerektirir..

Mide kanamaları, yemek borusu, mide ve oniki parmak barsağı hastalıklarında görülen, ağızdan gelen kırmızı kan ve dışkıda zift gibi siyah (kahve telvesi gibi değil) bir renk ile kendini belli eder. Bu üç organdan hangisinin kanama yaptığını hekim tesbit eder. Ancak kanama olduğu zaman hasta mutlak istirahate alınmalı ve onu sarsmadan, en kısa yoldan hastaneye götürmelidir.

Böylece, bir kanamanın ne kadar devam edeceği, ne miktar kan kaybı o-lacağı ancak hastane gözlem ve incelemesi ile belirlenir. Hasta cerrahi girişime de hazır olmalıdır.

Mide ve onikiparmak ülserleri çok kere hastade bir ülser hikâyesi olmadığı halde, ani olarak ortaya çıkabi-bilir. Yemek borusu alt ucunun kanamaları ise daha çok alkoliklerde görülür. Ağız yolu ile ve kusma şeklinde kan ve dışkının zift gibi siyah, parlak çıkışı bir alarm sayılmalıdır. Önemle takip edilmelidir.
Akciğer — brohş kanamaları yine ağızdan fakat öksürükle gelir. Bazan sadece balgama bulaşmış kadar azdır, bazan ağız dolusu olabilir. Balgama bulaşmış kan inatçı öksü-rükler’de boğazdan gelebilirse de akla tüberküloz, kanser vs. hastalıklar gelmeli ve dikkatle izlenmelidir.

1 drarla kan gelmesi, böbrekler ve mesanede ur, taş tüberküloz gibi o-layların bulunduğuna işarettir. Kan Böbrek sancısından sonra gelmişse çok kere taş, ağrısız gelmişse ur veya tüberküloz akla gelir. Mesane ur ve polipleri, iltihapları ve prostat büyümesi idrar içine kanama yapabilir. Kadınlarda kanama:Alışılmış düzeni bozulduğu zaman önemlidir. Daha mühimi yaş dönümünden sonra yeniden kanamaların başlaması halinde derhal hekim kontrolü gerektirir. *

Anüsten Kanama: Çeşitli şekillerde olur. Eğer hastada hemoroir-ler (basur) varsa ve buna çok kere görüldüğü gibi kabızlık eklenmişse her dışkılamadan sonra kanama olur. Eğer anüsten gelen kan dışkılamadan evvel veya dışkı ile karışık ise büyük önemi vardır. Kalın barsakta polip veya kötü huylu bir ur akla gelir. Anüsten kanama ihmal edilecek bir bulgu değildir, mutlaka cerrahi tetkik gerekir.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO