Gündem Postasi

Kanserin Belirtileri Nelerdir?

Kanserin Belirtileri Nelerdir?
05 Haziran 2018 - 18:33 'de eklendi ve 542 kez görüntülendi.

Kanserin ve diğer kötü huylu urların erken yakalanması tamamen sizin elinizdedir. Kırk yaşından sonra hiç değilse altı ayda bir hekiminizi görerek tam bir muayene yaptırınız. Buna rağmen sizin de dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Bunlar kanserin ilk belirtileridir:

• Derinin renginde değişiklik: Deri üzerindeki küçük, sert ve renkli ben-ler, cildin anormal kalınlaşması, evvelki renk ve büyüklüğü değişen benler ve lekeler, deri altında fark ettiğiniz şişlikler hemen dikkatinizi çekmeli ve hekime müracaat etmelisiniz.

• Sebepsiz şişlikler, meme veya meme başındaki şekil değişiklikleri, urlar, memeden gelen akıntı dikkati çekmeli ve kadınların hiç değilse

2 ayda bir göğüslerini bu bakımdan kontrol etmeleri lazımdır.

• Bir türlü iyileşmeyen yaralar: Bilhassa burun, ağız, dudaklar ve dilde kapanmıyan ağrısız yaralar şüphenizi çekmelidir.

• Barsaklarda ve dışkılama alışkanlığında değişme : Bu dışkılamada a-normallik birkaç gün ishal, birkaç gün kabızlık şeklinde görülebilir. Yine dışkıda kan ve sümük gibi maddeler, ağrı ve dışkının şekli ve renginin değişikliği dikkati çekmelidir.

• Anormal kanama: Bu kadında menturosyonun zamanını bozan şekilde olabileceği gibi, idrarda kan görülmesi, burun kanaması gibi de olabilir. Vaginadan beyaz su gibi akıntı gelmesi önemlidir.

• Mide ye barsakta hassasiyet: Devamlı hazımsızlık, mide bölgesinde ağrı, izah edilmiyen ani bulantı’ ve kusmalar, bazen kusmuğun kanlı olması hekime haber verilmelidir.

• Boğaz ve solunumda değişiklikler: Yutarken ağrı, izah edilemeyen öksürük ve ses kısıklığı, solunum güçlüğü, göğüs ağrıları balgamda kan görülmesi halinde önemli vaziyet var demektir.

• Uzun süren ve izah edilmeyen solukluk, kudretsizlik, ağrı iştah kaybı ve zayıflama dikkatle incelenme-lidir.

Tabii bütün bir kanser hastalığını bu sekiz madde içine sokmağa imkan yoktur. Fakat eğer yukarda sıralanan

değişikliklere dikkat edilirse, hastalığın erken teşhisi mümkün olur. Unutmamak lazımdır ki erken teşhisi ancak siz yapabilirsiniz. Doktor bu bulgularını değerlendirecektir. Erken teşhis ise kanserden tamamen veya az zararla kurtulmanız demektir.

Kadın otuz kırk yaşlarına geldiği zaman daha dikkatli olmalıdır. Cinsel birleşmeden veya ağır bir eşya kaldırmadan sonra görülen ufak bir kanama hekime müracaat için gerekir.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO