Gündem Postasi

Karın Ağrısı Hakkında Bilgi

Karın Ağrısı Hakkında Bilgi
04 Haziran 2018 - 19:51 'de eklendi ve 206 kez görüntülendi.

KARIN AĞRISI

Karın ağrıları arasında mide ağrısı başta gelir. Fazla veya pek uygun olmayan yiyeceklerden sonra kaburgaların hemen altında, ortada, basit bir mide krampından ileri gelen ağrıyı hep geçirmişizdir. Yemekten bir iki saat sonra başlayan, önce bir dolgunluk hissi ve sonra ekşime ve kramp tarzında devam eden,

“mide ekşimesi” veya “gaz” diye tarif edilen bu hal normal ve sağlıklı insanlarda çabuk geçer. Mide ve oniki parmak barsağı ülserrinde hemen her yemekten sonra buna benzer ekşime ve ağrılar vardır. Mide ülserinde yemekten hemen sonra, duodenum ülserlerinde bir, birbuçuk saat sonra hissedilir. Elle mide bölgesine basılırsa ağrı artar. Bazan sağ tarafa yatılırsa ağrıda azalma görülür.

Safra kesesi ağrıları karnın sağ üst kısmında başlar. Bunlar, mide ağrılarının ortada olmasına karşılık, kaburganın hemen altında sağ taraftadır. Sıcak tatbikatı ağrının azalmasını hatta dinmesini sağlayabilir.

Apandisit ağrıları, safra kesesi gibi ağrı tarzında değilde, sanöı şeklindedir. Karnın sağ tarafında, göbekle kasık arasındadir. Elle bastırılırsa ağrı artar. Bu sancı insanı adeta iki kat eden bir şiddette olabilir. Kusma ve ateş de vardır. Anüsten gaz çıkmaz, dışkılama yoktur.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO