Gündem Postasi

Kaybolan Akrabalarınızı Android İle Bulun!

Kaybolan Akrabalarınızı Android İle Bulun!
02 Haziran 2018 - 19:54 'de eklendi ve 154 kez görüntülendi.

Arnar Freyr Adalsteinsson ve 2 arkadaşı İzlanda üniversitesinde okuyan 3 arkadaş. Bugün burada konu olmalarının bir sebebi var elbette ve bu sebep ise android işletim sistemine sahip orta ve yüksek kalitedeki telefonlara uyumlu tasarladıkları akraba tanımlayan uygulamaları.

İzlanda 320.000 nüfusa ulaşmış bir ülke. 9.yy’da Vikingler tarafından kurulan bu ülkede insanların 1.200 yıllık soy kütüklerine ulaşmak zor da değil. Bu durum sayesinde 3 kafadar insanlara yaptıkları uygulama sayesinde birbirlerine yaklaştıkları anda telefon tarafından akrabalık derecelerini bildiren bir sistem geliştirdiler. İzlanda’da nüfus kişiler bilmese de iç içe geçmiş olabilir ve yakın akrabalar arasında doğabilecek bir birlikteliğin önlenmesi için tasarlanmış bu uygulama daha ilk gün 4.000 adet indirildi.

Aslında önemli bir uygulama Türk kültüründe İslamiyet sebebi ile üzeri çokça örtülse de ilişki öncesi anne ve babanın geçmişinde herhangi bir birliktelik olup olmadığı bilemeyiz. Dolayısı ile bu birliktelikten sizden önce ebeveynlerden herhangi birinin bir çocuğu olduğunu da tahmin edemeyiz. Özelikle bu durum Avrupa ülkelerinde çok görülüyor ve ben de şahit oluyorum. ‘Missing pieces – case reality’ gibi tv programlarını takip ettiğiniz zaman eminim sizler de şahit olacaksınız, eminim. Bu gibi bir durumun elbette asla insanlar başlarına gelmesini istemez.

Uygulama İzlanda’da çok rağbet gördü ama İzlanda sınırları dışına ne zaman taşınır, bilinmiyor. Programın tasarımcılarından Einar Magnusson uygulama konusunda başkent gazetesine verdiği röportajda ‘uygulama şuan için insanlara eğlendirici gelebilir, elbette ama eğer ilişkiye girdiğiniz insanın kardeşiniz olmasına gerek yok kuzeniniz olduğunu öğrenseniz ne hissederdiniz?’ diye belirtti. Bence, ‘Açıkçası kuzen evliliklerinin sıkça görüldüğü güzel ülkemde bunun bir sorun olarak algılanacağını sanmıyorum’.

Arnar Freyr Adalsteinsson ve 2 arkadaşı İzlanda’da ‘App of Icelanders’ isimli android uygulamanın fikir babaları.

Uygulamanın eğlence amaçlı yüklenmesinden rahatsız olsalar da İzlanda genç bilişimleri destekleme derneği tarafından çek üzerinde de gördüğünüz kadar büyük bir meblağ ile ödüllendirildi, arkadaşlar.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO