Gündem Postasi

Kulak Ağrısı Nedenleri

Kulak Ağrısı Nedenleri
06 Haziran 2018 - 14:29 'de eklendi ve 122 kez görüntülendi.

Kulak kirlenmesi, işitmeyi zaman zaman bozar. Bazı insanlarda kulaktaki yağlı salgı fazladır, denize girme veya yıkanma sırasında su ile karışırsa bir kitle oluşur. Bu kitleyi uzmanlar çıka­rabilirler.

Dış kulak iltihapları, dış kulak ve yolunu kaşıyan veya kibrit çöpü gibi yabancı cisimlerle karıştıran kimseler­de sık sık görülür. Şiddetli ağrı ve ateş yapar. Bu bölgede mantar hastalıkları da görülebilir. Kulağa kaçan yabancı maddeleri çıkarmak için yapılan hare­ketler dışkulak ve kulak zarında tehli­keli iltihaplara neden olur. Bu işin te­davisini kesinlikle hekime bırakmalıdır.

Orta kulak iltihabı, kulakla ağız boşluğunu birleştiren borunun (Eus­tachi tüpü) iltihabıdır. Üst solunum yo­lu hastalıklarında (nezle), şiddetli bu­run sümkürmelerinde mikroplar buraya girer. İşitme bozukluğu ve çınlama olur.

KORUNMA : Burun çekerken ağzın açık tutulmasına dikkat edilmelidir. Aksırırken ağzı açık tutmalıdır.

Orta kulak iltihabı çoğunlukla bu­run ve boğaz yolu ile giren mikroplar­dan oluşur. Mikroplar Eustachi tübü yolu ile orta kulağa girerler. Hasta şid­detli kulak ağrısından şikâyetçidir, işitme kusuru ve çınlama başlamıştır. Ağrı başa doğru yayılır. Ateş yükselir Kulak arkasına dokunulunca dayanıl­maz ağrı olur. Orta kulak iltihaplan tehlikeli hastalıklara (menenjit, beyin absesi) dönüşebileceğinden, yukardaki belirtiler görülünce, hemen hekim yar­dımı istenmelidir.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO