Gündem Postasi

Kulak Çınlaması Neden Olur? Bitkisel Tedavisi

Kulak Çınlaması Neden Olur? Bitkisel Tedavisi
06 Haziran 2018 - 2:20 'de eklendi ve 210 kez görüntülendi.

Kulak çınlaması halk arasında her ne kadar ‘kulağım çınlıyor biri beni anıyor’ şeklinde söylense de tıp dilinde bu Tinnitus olarak adlandırılan bir fiziksel rahatsızlıktır. Ortamda ses olmadan ses algılanması durumudur.

Kulak çınlamasını dışarıdan duyulan ve kişinin kendisinin duyduğu şeklinde iki grupta inceleyebiliriz. Dışarıdan duyulan kulak çınlamasında başka insanlar  tarafından veya muayene sırasında doktorun kulağa eğilip duyabileceği şekilde olur. Bu çınlamaya işitmeyi ilgilendiren veya boyun ve baştaki hastalıklar neden olabilmektedir.  Kişinin kendisinin duyduğu çınlama da ise dışarıdan duyulmaz. Bu kulak çınlaması neden olur diye baktığımızda altında damarlarla ilgili sorunlar yatmaktadır.

Kulak çınlaması denildiğinde sadece akla ilk olarak çın çın gibi sesler gelse de hastalar bu sesleri şu şekilde tanımlamaktadır. Uğultu, vızıltı, üfleme,çınlama, vınlamagibi seslerdir. Bu sesler kişiden kişiye değiştiği gibi şiddeti de aynı şekilde değişiklik gösterir.

Bir çok hastalığın etki edebileceği kulak çınlaması neden olur inceleyelim.

Kulak Çınlaması Neden Olur ?

Kulak çınlaması iç kulağı olumsuz etkileyen birçok nedenden kaynaklanabilir. Tek bir neden olmayıp altında birden fazla sebep yatabilir. Genellikle yaşlı insanlarda işitme kaybından kaynaklı bir rahatsızlıktır. Kulak çınlaması neden olur diye bakıldığında buna dış etkenler veya bazı hastalıklar etki etmektedir.

Genellikle dış etkenler olarak sanayi gibi çok gürültülü ortamlarda çalışanlar, patlama gibi yüksek sese maruz kalanlar, cep telefonu ile fazla konuşma, yüksek sesle ve kulaklıkla müzik dinleme gibi durumlar kulak çınlaması neden olur sorusuna cevap verir. Bazı hastalıkların da neden olduğu kulak çınlaması vitamin eksikliği, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, tiroit hormonu sorunu olanlar, kullanılan ilaçların yan etkisi, iç kulağa yakın bölgede kitle olduğu durumlarda ortaya çıkmaktadır.

Bunların dışında kulak çınlaması neden olur diye bakıldığında kulak yolunu kapatan kirler, orta kulağın iltihaplanması, kulak zarında delinme, nezle, sinüzit, alerjik durumlar, darbe, çarpma gibi birçok neden vardır.

Kulak çınlaması azaltılmak için altta yatan sorunlar veya hastalıklara dikkat edilmelidir. Öncelikle bu hastalıklar tedavi edilmelidir. Kolesterol, tansiyon, alerji, mide gibi hastalıklarda kullanılan ilaçlar azaltılmalıdır. Bu ilaçlar orta kulağa zarar veren ilaçlardır. İlaç yazdırırken kulak çınlama şikayeti doktora söylenmeli buna uygun ilaçlar yazdırılmalıdır.

Kulak çınlamasını azaltmada kişinin kendisinin uygulayabileceği yöntemlere değinecek olursak, öncelikle düzenli uyku gelir. Daha sonra beslenme şekline dikkat edilmelidir. Tuz ve kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır. Bol yeşillikli Akdeniz mutfağı tarzı B vitamini ağırlıklı beslenilmeli. Sarımsak tüketmek, omega 3 içerikli balıklar iç kulaktaki sinirlerin ölümünü yavaşlattığı araştırılıp kanıtlanmıştır. Beslenmede bunlara dikkat etmek olumlu sonuçlara ulaştıracaktır.

Özellikle gece uykuya dalmayı güçleştiren kulak çınlamasını bastırıcı yöntemler bulunmalıdır. Çünkü gece dış ses azaldığında çınlama artar. Kuş sesi, su sesi, rüzgar sesi gibi kişiye iyi gelebilecek sesler yatmadan yarım saat önce dinlenmesi kişinin rahat uyumasına yardımcı olacaktır. Kişiden kişiye iyi gelecek sesler değişiklik gösterir. Kişi kendine iyi gelen sesi belirlemeli onu dinlemelidir.

Kulak çınlaması bazen kalıcı bazende geçici olabilir. Bunun nedeni olarak da çınlamaya sebep olan şikayet önemlidir. Kolesterol, tansiyon gibi kolay tedavi edilebilen hastalık sonucu ortaya çıkıyorsa hastalık tedavi edildiğinde kulak çınlaması azalır hatta ortadan kalkar. Aynı şekilde ilaç kullanımının yan etkisi sonucu oluşan kulak çınlaması ilaç ortadan kalkınca çınlama son bulur. Fakat kulak çınlaması iç kulakta sinir ölümü olduğunda tedavisi zor hale gelir bazen tedavi yapılamaz kalıcı olabilir.  İç kulak bölgesine yakın yerde oluşan tümör çınlamaya neden olabilir. Bu gibi durumlar cerrahi müdahale gerektirebilir.

Kulak çınlaması nadir oluyorsa çabuk geçiyorsa ortada korkulacak bir durum yok. Fakat günlük yaşamı olumsuz yönde etkilemeye başlamışsa, sürekli olup uykusuzluk, baş dönmesi, özellikle çocuklarda dikkat dağınıklığı gibi şikayetleri beraberinde getiriyorsa en kısa zamanda bir kulak burun boğaz doktoruna gidilmelidir.

Kulak Çınlaması Bitkisel Tedavi

Kulak burun boğaz doktoruna gidip tedavi olduktan sonra kulak çınlaması bitkisel tedavisi de oldukça fayda sağlayacaktır.

  • Kulak çınlaması bitkisel tedavi yönteminde çınar ağacı yaprağı faydalıdır. Önemli olan doğru çınar yaprağını kullanmaktır. Derin yırtıklı olan çınar ağacı yaprağı kullanılmalıdır. Kireçlemede de faydasını gösteren bu bitkinin 2 adet yaprağı 1 su bardağı suda 1 dakika kaynatılıp içilmelidir.
  • Birçok hastalığın bitkisel tedavisinde kullanılan lahana kulak çınlaması bitkisel tedavi yöntemlerinde de faydasını gösteriyor. Yarım litre kaynar suyun içerisinde lahananın en dış yapraklarından 5-6 adet koyup ağzı kapalı bir şekilde en az 10 dakika kaynatılmalıdır. Sabah-akşam olmak üzere 1’er su bardağı tok karna içilmelidir. Bu yöntem 5 gün uygulanıp 3 gün ara verilerek 15 gün boyunca yapılmalıdır.
  • Susam yağı da kulak çınlamasında faydalıdır. Susam yağını biraz ısıttıktan sonra sabah akşam kulak arkasına bu yağ ile masaj yapılır. Düzenli kullanım sonucu etkisini gösterir.
  • Sarımsak yağı kulak çınlaması bitkisel tedavide olumlu sonuçlara ulaştırır. Yatmadan önce iki kulağa da 2-3 damla damlatılır.
  • Yine birçok doğal yöntemde kullanılan elma sirkesi kulak çınlaması bitkisel tedavide de sıklıkla kullanılır. Elma sirkesinin içine biraz ılık su koyularak yoğunluğu azaltılır ve tonik şeklinde kulakta uygulanır.
  • Kan dolaşımının hızlı olması kulak çınlamasını azaltacaktır. Kan dolaşımını hızlandırmak için günlük olarak 30 dakika egzersiz hareketleri yapılabilir. Buna ek olarak kuru meyveler de kan dolaşımını hızlandırıcı etkidedir.
  • Rendelenmiş soğanın suyu ile bir fincan kadar pişmiş pirinç suyu karıştırılarak iki kulağa da 2’şer damla damlatılır.
  • Gingko biloba kan dolaşımını hızlandırır. Aynı zamanda damarlarda oluşan iltihabı azaltır. Kulak çınlaması bitkisel tedavi yöntemlerinden en önemlisidir denilebilir.

Yukarıda saydığımız kulak çınlaması bitkisel tedavi yöntemlerinden bir kısmıdır. Bunları uygulamadan önce kulak burun boğaz doktoruna gidilmelidir. İlaçlara ek olarak bitkisel yöntemler uygulanmalıdır.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO