Gündem Postasi

Kusma Bulantı ve Baş Dönmesi

Kusma Bulantı ve Baş Dönmesi
04 Haziran 2018 - 19:38 'de eklendi ve 525 kez görüntülendi.

Ağrı ve ateş bulgularından sonra, birçok hastalıklarda önde gelen bir başka bulgu da, titreme, bulantı, kusma ve başdönmesidir. İlk bakışta bulantı ve kusma birbirinin devamı, hatta aynı şey gibi görünürse de bazı bulantıların mide ile hiç ilgisi yoktur. Bunlardan bir tanesi dolaşımın yetersiz olduğu hallerde, muhtemelen bizzat kalpten doğan uyarmalar ile meydana gelir. Bazan bu uyarma boyundan göğüse giren damarlardan da gelebilir. Bu şeklide bulantıyı kendini kaybetme takip eder. Bazı kalp hastalıklarında bu olay devamlı görülür. Şiddetli ağrılarda da bulantı duyulabilir. Bazan, ruhsal nedenlerle vücudun çökmesi halinde de bulantı olur. İç kulakta bulunan denge merkezinde meydana gelen bozukluklar, sinirsel yolla başdönmesi ve bulantı meydana getirirler. Deniz tutmasında ve diğer bazı hastalıklardaki bulantının sebebi de budur.

Mide ile ilgili olmayan bulantılardan biri de asabiyete bağlı olan bulantılardır. Bazı sinirli insanlar, bir olay karşısında sinirlendikleri zaman kusarlar.

Kusma ve bulantının mide ile ilgili olan bölümü, en çok rastlanan şeklidir. Midenin iltihapları yani gastritler, bulantı ve kusmaya sebep olurlar. İçkiden sonra kusma da yine böyle bir gastrit kusmasıdır. Bozuk besinler, bazı zehirli maddeler ve bu arada uzun süre alınan ilâçlarda kusmaya neden olurlar. Bunlar aynen ağrı duygusu gibi vücudun, bir uyarma ve savunma davranışıdır. Bu şekilde zehirli maddeler dışarı atılmış olur.

Kusma olayı mideyi tamamen boşalttıktan sonra bu kasılmalar devam e-derse, artık safra gelmeye başlar. Bu kusmaya ince barsağın üst kısmının da katıldığını gösterir. Barsak tıkanmalarında, kusmaya bazan da aşağıdaki barsak muhtevası da katılır. Görme kusurları da bazan baş dönmesinden sonra bulantı ve kusmaya sebep olurlar. Bunların tedavisi sadece bu kusuru düzeltmekten ibarettir. Fakat, kusmaların genellikle tedavisi bu kadar basit değildir. Yukarıda sıralanan bütün sebepler gözden geçirilmeli ve sebebe göre tedavi tatbik edilmelidir. Herhalde, tekrarlayan kusmalar hekim kontroluna ihtiyaç gösterir.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO