Gündem Postasi

NASA’nın 2030 Mars Planları Gerçek Mi Oluyor

NASA’nın 2030 Mars Planları Gerçek Mi Oluyor
02 Haziran 2018 - 17:29 'de eklendi ve 163 kez görüntülendi.

Nasa ve Stanford üniversitesindeki mühendisler, Mars’ta ve aydaki kayaları betona dönüştürmenin bir yolunu buldular.

Stanford Üniversitesi’ndeki inşaat mühendisleri, Mars ya da ayda üretilebilecek bir beton formu geliştirmek için ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ‘da meslektaşları ile birlikte çalışıyor. Hedefleri arasında insanları Mars’a ulaştırmak olan NASA bu hedefini gerçekleştirebilirse zaten 2030 planlarına gerçekleştirmiş olacak, ancak bu yeni gelişme ayda da yerleşim kurulabilir mi soruları da akıllara getirmedi değil. Bakalım zaman bize neler gösterecek.

 Peki, Böyle Bir Şey Mümkün Mü?

Bilindiği üzere bir yerde yaşanabilmesi için öncelikle binalara ihtiyaç vardır. NASA yaptığı araştırmalar da Dünya’dan Mars’a tonlarca çimento gönderilmesi mümkün olmadığından, en iyi ihtimalin insanlar geldiğinde onları üretmek olduğunu söylüyor. Ancak belirtilene göre ortada büyük bir sorun var, yeryüzündeki beton çok miktarda ısı ve enerjiye ihtiyaç duyuyor; çünkü fabrikalar, betonları bir arada tutan bağlayıcı maddeyi oluşturmak için kireç taşı hazırlamak zorundalar ve enerji Mars’taki enerjinin yeterli olmaya bileceği söyleniyor.

Bu sorunu çözmek için, NASA’nın Ames Araştırma Merkezi’ndeki David Loftus ve Stanford Mühendislik Okulunda sivil ve çevre mühendisliği profesörü olan Michael Lepech, konuyu biyolojik açıdan araştırmaya başladı. Canlı organizmaların, kabukları, kemikleri ve dişleri çok sağlam ve bunun için proteinler kullanılıyordu. Bu yüzden araştırmacılar protein ile birlikte beton bir bağ üzerinde çalışmaya başladılar.

Proteinin toprağa karıştırıldığında çok yapışkan hale geldiği bilinmektedir. Mars ve aydaki koşulları tekrarlamak için Lepech, proteini, Mars ve aydaki toprağa benzeyen simüle edilmiş dünya dışı topraklarla birleştirdi.

Söylentilere göre, ilk bio-beton partisi kaldırımlar ve patiolar için kullanılan beton oldukça kuvvetliydi. Mars’ta somutlaşmak amacıyla ortaya çıkan fikrin, protein bağlayıcı üretmek üzere genetik olarak tasarlanmış organizmaların biyolojik “fabrikaları” yaratmak olduğu söylendi. Bu teknik, dünyada daha enerji verimli betonun oluşmasına neden olabilir. Beton üretimi şu anda insan kaynaklı karbon emisyonlarının yüzde 5’ini oluşturuyor ve kaynayan kireç taşı bağlayıcı madde olarak bunun çoğunu oluşturuyor.

Lepech, “Şu anda, metreküp beton başına biraz daha fazla enerji kullanıyoruz. Ancak bunu küçük ölçekte yapıyoruz. Çok uzun bir yolun başındayız “dedi. O ve meslektaşları, şiddetli yağmurun yeni bir betonun yıllarca bozulacağını buldukları için, biyo-betonun Dünya’daki binalar ve yollar için hazır olmadığını söyledi. Yine de, dayanıklılık ve verimliliği artırmak için, proteinleri kısmen değiştirmek suretiyle üretimde verimliliği sağlayabileceklerini söylüyorlar.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO