Gündem Postasi

Nefes Darlığı – Öksürük – Çabuk Yorulma Sağlık Sorunları

Nefes Darlığı – Öksürük – Çabuk Yorulma Sağlık Sorunları
04 Haziran 2018 - 19:11 'de eklendi ve 229 kez görüntülendi.

NEFES DARLIĞI

Vücudun oksijen ihtiyacını akciğerler, kalp ve kandaki kırmızı kürecik-ler ortak bir çalışma ile sağlarlar. Bu sistemi çalıştıran çeşitli fizyolojik koşullar, beyin ve sinrrler vardır.

Ana nedenler gözönüne alınırsa akciğerler ve bronşların tıkanması, iltihaplanması ve buna benzer nedenlerle sistemde bozukluk olur ve nefes darlığı ortaya çıkar. Bazı nedenlerle kalbin pompa görevinin bozulması da nefes darlığı sonucunu verebilir. Kanın oksijen taşıyan hücrelerinin azalması (kanama, çeşitli anemiler yine solunum yetersizliği yapar. Bunlara bazı sistemik hastalıklarda eklenmelidir.

ÖKSÜRÜK

Öksürük aslında vücudun bir savunma refleksidir. Görevi, solunum yolundaki engeli dışarıya atmaktır. Bu nedenle, boğazdan itibarın solunum yollarının (Bronş) ve akciğerlerin tüm hastalıklarında öksürük vardır. Basit soğuk algınlığından tutunuz, üst solunum yolları iltihaplarında, broşitte, bronşektazide, anfizemde,
pnömonide, akciğer absesi ve ödeminde, Akciğer ambolisinde, fibrozi-sinde, ampizem, plörezi, kanserler, tüberküloz ve benzeri hastalıklarında çeşitli şekil ve düzende öksürük olur. Bilinmesi gereken şey, basit soğuk algınlığı veya öyle sanılan hastalıklarda bile hasta öksürmeye devam ediyorsa, bir haftada geçmemişse mutlaka hekime gidilmesidir. Özellikle sigara i-çenler önemli bir hastalığı, çok defa “sigaradan öksürüyorum” diye, farketmeyebilirler.

ÇABUK YORULMA

Dikkati çeken çabuk yorulma, solunum yolları hastalıkları, kanamalar, anemiler, kalp hastalıkları ve infek-siyon hastalıklarını akla getirmeli ve bu hal devam ediyorsa hekime gidilmelidir.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO