Gündem Postasi

Sivilce Tedavisi Hakkında Bilgiler

Sivilce Tedavisi Hakkında Bilgiler
07 Haziran 2018 - 14:55 'de eklendi ve 164 kez görüntülendi.

Çoğumuzun sivilce problemi olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. Peki, sivilce nedir ve neden oluşur? Genellikle sivilce adıyla bildiğimiz akne, çok sık rastlanan bir cilt sorunudur. Sivilce çıkma nedeni ise cilt yapısından kaynaklanmaktadır aynı zamanda yiyecek içecek, soğuk hava, güneş, kullandığımız kozmetik ürünleri, stres vs. sebeplerden görülebilir. Cildimiz yağ bezeleri tarafından sürekli yağlanır ve cildimizin yenilenmesini sağlar. Ancak çoğu kişide yağ bezeleri olması gerektiğinden fazla çalışır ve yağ beze kanallarının uçları tıkanır. Bu durumda da ucu tıkanan ve şişen yağ bezeleri iltihaplanarak sivilce oluşumuma yol açar. Sivilce genellikle yüz, sırt, göğüs ve kolların üzerinde daha sık görülür. Bunun sebebi yağ bezelerinin bu bölgelerde daha yoğun bulunmasıdır.

Sivilce tedavisi ise hasta tarafından ya da konuya hakim olmayan kişiler tarafından tedavi edilmemelidir. Çünkü yanlış tedavi uygulandığı takdirde daha kötü sonuçlar doğurabilir. Şiddetli sivilce görülen kişiler bir uzmana başvurarak tedaviye başlaması gerekmektedir. Doktorunuzun uygulayacağı tedaviler ise antibiyotik haplar, sivilce soyucu kurutucu kremler, antibiyotik krem ve jeller, kimyasal peeling, doğum kontrol hapları gibi sonuç veren tedavilerdir. Antibiyotik haplar sivilcenin tedavisinde uzun süreli kullanıldığında aknenin çıkmasını engeller ancak yan etkileri arasında mide ve bağırsak şikâyetleri bulunur. Eğer sizin mide ve bağırsaklarınızda daha önceden olan bir rahatsızlığınız varsa ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Sivilce tedavisi için kullanılan bir diğer tedavi sivilce soyucu ve kurutucu kremlerdir. Bu kremlerin yanında antibiyotik kremlerde kullanıldığında yüzünüzde ki hem sivilceler hem de sivilce izlerini daha kısa sürede tedavi eder. Ayrıca yağ bezlerinde tıkana yerleri temizleyip, siyah nokta ve yeni sivilcelerin çıkmasını da engeller.

Sivilce tedavisi etkili olan bir diğer tedavi ise antibiyotik kremler ve jellerdir. Bu tedavi ise yine sivilce tedavisinde kullanılan etki bir tedavidir. Öncelikle sivilceyi kurutur ve ardından oluşan izi de yok eder. Yan etkileri içerisinde alerji olabilme ihtimali vardır. Ürünü kullandıktan sonra güneşe çıkmamalı ya da geceleri kullanmanız önerilir. Sizinde sivilce probleminiz varsa bunu geciktirmemeli ve bir uzmana başvurarak en kısa süre içerisinde tedaviye başlamalısınız.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO