Gündem Postasi

Siyah Noktalar için Kremler

Siyah Noktalar için Kremler
07 Haziran 2018 - 0:45 'de eklendi ve 100 kez görüntülendi.

”Siyah nokta” çok fazla olarak rastlanan bir cilt problemidir. Tıpkı sivilceler gibi deride bulunan yağ bezelerinden oluşur. Genel sağlığı etkilemekle beraber genellikle yağlı ciltlerde görülen siyah noktalar birçok kişiyi özellikle psikolojik olarak etkileyen bir durumdur. Siyah noktalar cildin yapısıyla alakalı bir durumdur. Bu durum genetik yapıyla da olabiliyor. Siyah noktalarının oluşumunda en önemli etken yağ üretiminin artmasıdır. Özelikle ergenlik çağında bazı hormonel değişimler olmaktadır. İşte bu değişiklikler sebebiyle yağ bezelerini büyür ve yağ üretimi de artar. Aslında siyah noktalar sivilcenin oluşumunda bir başlangıç dönemidir. Tabii her siyah nokta da sivilceye dönüşmez.

Güneş ışınları altında fazla durmanın da siyah noktanın oluşumunda büyük etkisi vardır. Her şey de olduğu gibi cilt bakımında da temizliğin oynadığı önem çok büyüktür. Elbette ki siyah noktalar için kremler kullanmak etkili bir yöntemdir. Ancak unutulmamalıdır ki kirli bir yüze uygulanan kremler yüzü daha berbat bir duruma getirebilir. Krem sürmeden önce yüz temizlemede etkili bir yöntem yüze buhar uygulamaktır. Yüze uygulanacak bu buhar yüzü temizlemekle beraber gözenekleri de açmaktadır. İşte bu ve benzeri yöntemler sonrasında krem kullanılması, siyah noktaların gitmesi için iyi bir yöntemdir.

Siyah noktalar için kremler nasıl kullanılmalı? Siyah noktaları giderme amaçlı olan kremler genellikle burun ve yanak bölgelerinde meydana gelen noktaları temizleme amaçlıdır. Krem uygulanmadan önce cilt temizlenir. Böylelikle problemli bölgelerin yumuşaması sağlanmış olur. Bu işlemler sonrasında krem cilde sürülür. Krem problemli olan bölgelere iki kat sürülmelidir. Genellikle krem sürme işlemi sonrasında bu krem ciltte on dakika bekletilmesi yeterli olsa da kremi yatmadan önce sürülmesi cildin yenilenmesini de sağlayacaktır. Çünkü krem sabaha kadar ciltte durmaktadır. Yukarda da bahsedildiği gibi kremin buhar banyosu yapılması sonrasında sürülmesi de etkili yöntemlerdendir.

Özellikle papatya bitkisinin suyu ile yapılacak olan bir maske de krem sürme öncesinde yüzü temizleme ve yumuşatmada çok etkili bir yöntemdir. Siyah nokta için kremler içinde tanecikler bulunur. Bunlar siyah noktaları temizler ve peeling etkilidir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus vardır. Eğer kişinin cildi sivilceli ise bu peeling etkili kremler sivilcenin çoğalmasına neden olmaktadır. Ayrıca siyah noktaların giderilmesinde kullanılacak olan kremlerde cilt kuru ise dikkat edilmelidir. Kuru cilde bu tür kremlerin bir kısmı iyi gelmemektedir.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO