Gündem Postasi

SİZ DE Mİ ÇOK HIZLI YEMEK YİYORSUNUZ?

SİZ DE Mİ ÇOK HIZLI YEMEK YİYORSUNUZ?
06 Haziran 2018 - 1:50 'de eklendi ve 156 kez görüntülendi.

SİZ DE Mİ ÇOK HIZLI YEMEK YİYORSUNUZ?

Çok hızlı yemek yemek oldukça ciddi ve göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur. Henüz ağızdaki lokma yutulmadan ağza atılan yeni lokmalar hızlı yemek yeme sorununun göstergesi. Bu konuda yapılan araştırmalara göre hızlı yemek yemek çocukluktan gelen ve değiştirilmesi oldukça zor olan kötü bir beslenme alışkanlığıdır.  Bugün gelinen noktaya bakacak olursak büyüklerin hızlı yemek yiyen çocuklara ‘ Evladım arkandan atlı mı kovalıyor’ sözü oldukça yerinde bir tespit 🙂

Besinleri yeterince çiğnememiz gerekiyor. Gerektiği kadar çiğnenmeden yutulan yiyeceklerin hazmedilme süreleri uzar ve bu durum organları yorar. Midenin yeteri kadar çiğnenmeyen bu besinleri hazmedebilmek için sarfettiği efor ise mide ve bağırsaklarda rahatsızlıkların oluşmasına neden olur. Hazmın zorlaşmasıyla midede; yoğun mide ağrıları, ülser, gastrit gibi hastalıkların oluşma riski artar. Tabi hazmın zorlaştığı bu gibi durumlarda besinleri vücuttan atmak ta zorlaşır. Bağırsaktaki bu besinleri atmak için gösterilen yoğun çaba prostat gibi hastalıkların oluşmasının da habercisidir.

Hızlı yemek kilo aldırdığı gibi, kiloya bağlı kalp ve nörolojik hastalıkları da beraberinde getirir. Kaslarda ve iskelet sisteminde görülen hastalıklar, solunum sisteminde oluşabilecek rahatsızlıklarda kilo kaynaklı olabilir. Hızlı yemek aynı zamanda çağımızın en büyük sağlık problemlerinden biri olan obezitenin de tetikleyicisi. İngiliz tıp dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre; Ne yediğimiz ve ne kadar yediğimizden ziyade yeme şeklimizin obeziteye yön verdiği konusu üzerinde durulmuştur.

Zevk alarak yediğimiz lezzetli yemeklerin hızlı tüketimi mide kanserine de sebep olabilir. Yerken olabildiğince küçük lokmaları tercih etmek ve yavaş yemek midenin sindirim için gerekli olan salgıları kolaylıkla salgılamasına yardımcı olur. Dolayısıyla hazımsızlık, gaz sıkışması, şişkinlik gibi problemleri yaşamayan mide, kansere sebep olabilecek etkenlerden de korunmuş olur.

Henüz ağzımızdakini yutamadan yeni lokmalar almak yerine her lokmayı en az 20- 25 kez çiğnemeliyiz. Hatta bu konuda yapılan bir araştırmaya göre; yumuşak besinleri 5-10 kez , daha sert olan besinleri ise 30 kez çiğnemeliyiz. Hem daha sağlıklı bir yaşam, hem de herkesin korkulu rüyası olan aşırı kilolardan korunmak istiyorsak bu konuyu ihmal etmemeliyiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO