Gündem Postasi

Su Çiçeği ve Çiçek Hastalığı

Su Çiçeği ve Çiçek Hastalığı
06 Haziran 2018 - 14:32 'de eklendi ve 157 kez görüntülendi.

Birdenbire meydana çıkan, çok bu­laşıcı bir hastalıktır. Çiçek hastalığı vi­rüsü hastaya, elbise veya ellediği eşya­larla ‘geçer. Dünya çapında büyük bir savaştan sonra hemen hemen kaybol­muştur.

Kuluçka süresi olan 10-14 gün sonra belirtiler başlar. Titreme ile gelen yük­sek ateş, ağır nezle hali, baş, sırt ve kas ağrı görülür. Küçük çocuklarda kusma ve konvulsiyona (havale) sık rastlanır. İki gün sonra döküntü başlar, fakat bu kırmızı lekelerden sonra üçüncü gün ateş düşer ve çiçeğe has döküntüler gelişir. Çiçek hastalığının döküntüleri 1-2 milimetre çapında pembe renkli ciltten hafif yüksek noktacıklar halin­dedir. önce alın ve ağız kenarından başlar, kafa derisi, kulaklar, kol ve el­lere yayılır. Bir gün sonrada vücutta görülür. Ciddi vakalarda ise bütün vü­cuda yayılır. Ağız içinde kenarları yük­sek ortası basın yuvarlak döküntüler vardır.

Körlük ve yaygın cilt harabiyeti ya­pabilir.

Çiçek hastalığının aşısı vardır. An­cak bir sürüdenberi hastalık görülmedi­ği aşı yapılmamaktadır.

Su Çicek Hastalığı

Özel bir virüsün yaptığı bu su ciçeği hastalığı çok bulaşıcıdır. 3-4 yılda bir kışın ve bahar başlarında salgınlar halinde görü­lür. Su çiçeği de damlacık yolu ile bu­laşır. Yani burun salgısı ve tükrüğün aksırma veya öksürme ile küçük parça­cıklar halinde havaya dağılması ve biri­nin bu damlacıkları soluması ile insan­dan insana geçer. Derideki su dolu noktacıklar iyileşip kabul bağladıktan sonra bulaşmaz. Hastalık, virüsünü al­dıktan iki hafta sonra, baş ağrısı, hafif ateş ve halsizlik başlar. Karakteristik gözyaşı damlası şeklindeki şişliklerin etrafı kırmızıdır. Yüzde, kol ve bacak­larda başlar, bazen bütün vücuda ya­yılır. Ağız içinde bile görülür.

Aşısı yoktur, belirtilere yönelik te­davi yapılır.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO