Gündem Postasi

Tarayıcınızın İzleri Sizi Deşifre Edebilir

Tarayıcınızın İzleri Sizi Deşifre Edebilir
04 Haziran 2018 - 15:20 'de eklendi ve 226 kez görüntülendi.

Teknolojinin gelişmesi ile telefon ve bilgisayar kullanımı büyük bir oranda arttı. Ülkemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanmayan kişi sayısı oldukça az.

Özellikle bilgisayar kullanımı internetin de desteği ile çokça artış gösterdi. Bunun sebebi insanların internetten her şeyi yapabiliyor olması ve her şeye de istediği zaman, istediği yerde ulaşabiliyor olması.

Böylesine yaygın bir şekilde kullanılan internet kavramı bazen insanlara zor anlar yaşatabiliyor. İnsanlar internete nereden giriyor? Tarayıcılardan. Bilgisayarda da çeşitli tarayıcılar var, telefonlarda da. Ve bu tarayıcılar ne kadar güvenli? İşte bu bilinmiyor. Çünkü ortaya atılan bir iddiaya göre tarayıcılarınızın izleri sizi  deşifre edebiliyor. Girdiğiniz sitelerde tarayıcılarınızın bıraktığı izler her şeyinizi açık edebiliyor.

Tarayıcınızın İzleri Sizi Ele Veriyor

Tarayıcılar genelde bilgilerinizi bilgisayarınızdan alarak çerezlere iletir. Fakat bazen de bu bilgileri karşı sunuculara iletebiliyor. İşte bu da sizin deşifre olmanıza neden oluyor. Karşı sunucular onlara ulaştırılan bu bilgilere kolayca sahip olabiliyorlar. Bu bilgiler arasında telefonunuzdaki uygulamaların versiyonları, cihazınızın markası, modeli, tarayıcı bilgileriniz hatta ekran çözünürlüğünüz bile yer alıyor.

Hal böyle olunca da sıkıntılar yaşayabiliyorsunuz. Karşı sunucular, tarayıcınızın bıraktığı izler ve ulaştığı bu bilgiler doğrultusunda sizin kimliğinize ulaşabiliyor. İnternet sitelerinde birçok defa meydana gelen bu olaydan korunmanın yolu güvenilir sitelere giriş yapmak. Güvenilir sitelerde işlerinizi halledebilirsiniz. Sıkıntılı ve duymadığınız, garip sitelere de giriş yapmayın.

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO