Gündem Postasi

Tarım İlacı Zehirlenmesi

Tarım İlacı Zehirlenmesi
06 Haziran 2018 - 14:10 'de eklendi ve 720 kez görüntülendi.

Tarım ürünlerini parazitlerden koru­mak için bazı kimyasal maddeler püs­kürtülür. Tohumluk buğdayları çürümekten korumak için, çok defa böyle kimyasal bir eriyiğe batırıp saklarlar.

Kimyasal maddelerin bu şekilde ta­rıma girmesinden sonra, büyük ölçüde zehirlenmeler, dünyanın her tarafında ve bu arada memleketimizde de görül­müştür.

Tarımla uğraşanlarda üç çeşit bulgu vardır :

a)                    Birincisi, deri belirtileri, kızarık­lık, yanma ve kaşıntı ile kendini gös­terir. Bunlar ilâçlarla değil, bazı bit­kilerin çiçek, özsuyu ve yaprakların­dan olur.

b)                    İkincisinde baş ağrısı, öksürük, nefes borusunda yanma, bulantı ve

kusma vardır. Deri kuru ve kızarmış­tır. Ateş yükselir. Parazit ölüdürücü ilâçların bir türü bu bulgular] yaratır.

c)                   Üçüncüsünde, baş dönmesi, gör­me bozuklukları, solunum güçlüğü ve­ya durması görülür. Bazı hallerde has­tada çırpınmalar vardır.

Hiç şüphe yok ki, korunma, bu bul­guların ortaya çıkardığı kötü durumun riskinden de iyidir. Korunma için dik­kat edilecek noktalar şunlardır:

1—                İlaç püskürtülürken mutlaka maske takılmalıdır.

2—                Püskürtmeyi rüzgara karşı yap­mamalıdır. Zira bu şekilde ilacın önemli bir bölümü solunum havamıza karışacaktır.

3—                Eller, kollar ve yüzde yara bu­lunmamasına veya hiç olmazsa böyle yara varken püskürtme yapmamaya dikkat etmelidir.

4—                El, kol ve yüz püskürtme sıra­sında sık sık’yıkanmalı ve eldiven giy­melidir.

5—                Cilt hassasiyeti olanlar mutlaka kapalı gömlek ve benzeri giysiler giye­rek ilâcın derilerine değmesine engel olmalıdırlar.

6—                Çocuklara tarım ilaçlanması hakkında, ilkyaşlardan itibaren gere­ken bilgiler verilmelidir.

7—                İlaçlı tohumluk dağıtan perso­nelin, verilen tohumların zehirli oldu­ğunu iyice anlatmaları, broşürler, rad­yo yayınları ve benzeri araçlarla ilgili­ler uyarılmalıdırlar.

Korunma için yapılan gayretlere rağmen hastalık belirtileri görülürse ya­pılacak ilk yardımın prensipleri şunlar­dır:

Baş ağrısı, bulantı, deri kuruluğu ve ateş yükselmesi olan ikinci şekil bul­gularda, hasta soğuk bir odaya alınma­lı, elbiseleri soyulmalı ve derisi soğuk su ile yıkanmalıdır. Isı derecesi çok yükselirse, hastayı soğuk su ile ıslan­mış çarşafa sarmak ve ısıyı normale indirmek lâzımdır.

Eğer hastada, solunum güçlüğü olan üçünçü şekil bulgular varsa, hekim ge­lene kadar sun’i solunum yaptırılma­lıdır. Hiç şüphe yok ki her şekildede acilen hekim bakımına ihtiyaç vardır.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO