Gündem Postasi

Türk Hun Kurultayı

Türk Hun Kurultayı
06 Haziran 2018 - 1:38 'de eklendi ve 797 kez görüntülendi.

Türk ve Hun Kurultayı Bir kaç gün önce bir tarih programında ismi “Kurultay” olan bir etkinlikten bahsedildi ve ilgimi çekti. Bu Kurultay isimli toplantı 2008 yılından beri Macaristan’da Hun ve Türk kökenli milletlerin geleneklerini yaşatıcı bir etkinlikler ile kutlanıyor.

Nedir Bu Türk ve Hun Kurultayı?

Kurultay sözcüğü Altay dillerinde yani Türk dillerinin büyük kısmında soy ya da kavim toplantısı anlamına geliyormuş. Konusu Moğolistan’da geçen takipte olduğum “Marco Polo” isimli yabancı bir dize bir kaç kez duymuştum zaten. “kurultayı toplayın” gibi cümleler kullanmışlar, sülalenin önde gelenleri bir araya geliyor falan. Neyse konuyu dağıtmayayım.
Bu etkinliğe Türkiye’ninde içinde olduğu 27 ülke katılıyor ve ciddi destekte bulunuyorlarmış. Benim gözlemime göre Türk ve Hun Kurultayı temelinde turan anlayışını benimsemişler gibi duruyor. Çünkü konuyu yazarken kaynak olarak kullandığım sitede şöyle bir metin gördüm.

“Tanrı’nın isteğiyle Macar, Madyar, Kazak, Özbek, Türk, Azeri, Uygur (Doğu Türkistanlı), Kırgız, Başkır, Çuvaş, Bulgar, Tatar, Türkmen, Moğol, Buryat, Nogay, Gagavuz, Karaçay, Yakut ve Japonlar Hun kardeşlerdir. Ortak Ataların hatırası önünde hep dayanışma içinde olacak ve birbirinin akıbetine sorumlulukla yaklaşacaklardır!”
(Kaynak yazının sonunda mevcut)

Kurultayda at yarışları, okçuluk, atlı güreşçilik, köböre, güreş gibi programlar mevcut. Sahnelerde de katılımcı ülkelerin müzik ve halk oyunları sergileniyor. önceki yıllarda binlerce izleyici katılmış.
Aslında bence bu etkinlik Türkiye’de de yapılmalı ama ne yazık ki ülkemizde tarihimize yeterinde değer verilmiyor hatta bilinmiyor. Neyse bu etkinliğin öncüsü András Zsolt Bíró isimli Macar bir abiymiş.

Köbere’yi ben ilk defa duydum atla yapılan bir spormuş, oyunun amacı bir küçükbaş havyanın derisini şişirip tulum haline getirip belli bir mesafeyi katetmeye çalışıyorlar. Televizyonlarda muhakkak görmüşsünüzdür, alttaki görselde örneği mevcut.

Katılmak isterseniz 2016 Büyük Kurultay 12-13-14 Ağustos tarihleri arasında Macarista’nın Bugac (şehir sınırında), Bács-Kiskun Bölgesinde yapılacak.

2016 Yılında yapılacak Kurultay Programı
  • Misafirlerin tanıtımı-27 milletin temsilcileri

Katılımcı milletler ve kabileler listesi: Azeri, Avar, Başkurt, Bulgar, Balkar, Buryat, Çuvaş, Gagavuz, Kabardino, Karaçay, Karakalpak, Kazak, Kazakistanlı Madyar, Kırgız, Kımık, Moğol, Nogay, Özbek, Özbekistanlı Madcar, Tatar, Türk, Tuva, Türkmen, Uygur, Yakut, Macar.

  • Atalar Çadırı arkeolojik sergi
  • Göçebe Atlılar ve Okçu yarışmaları

Yarışmalara katılım ücretsizmiş.

 • Yaya ve Zırhlıların düellosu
 • Atlı savaş gösterileri
 • Avar ve Macar zırhlı atlıların geçit töreni, Hun vezirlerinin giyimi, Hun ordusu
 • El işi gösterileri ve pazarı
 • Atilla Çadırı, “Hunların Gelişi” adlı resim
 • Halk müziği ve halk dansları, arkaik ve modern versiyonlarıyla
 • Deneysel arkeolojik tanıtımlar
 • Atalar Çadırı arkeolojik sergi
 • Ataları anma, Ateş töreni
Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO