Gündem Postasi

XNA Ve Oyun Programlamadaki Yeri!

02 Haziran 2018 - 19:52 'de eklendi ve 156 kez görüntülendi.

Oyun programlama bir çok bilgisayar programcısının hayallerini süsleyen bir programcılık dalıdır. Hatta bazı insanların programcı olma nedenidir. Bu yol üzerinden programcılar farklı yollar keşfetmiş veya bir çok yol denemiştir. Çoğu programcı gibi benimde karşılaştığım başka yollar var.  Oyun programcılığında XNA Game Studio azımsanmayacak kadar çok karşılaştığımız bir seçenektir. Sizlere elimden geldiğince bilgi vermek isterim.

Öncelikle XNA kelimesinin herhangi bir açılımı yoktur. Yani XNA hiçbir şeyin kısaltılmış hali değildir. Yada en azından bilindik bir kısaltması mevcut değil. XNA tanımlamak gerekirse Microsoft’un oyun programcılığında mevcut olan yerini ispatlayan bir kütüphanedir. C# dili desteğiyle çıkarılmış olsa da VB dili ile de uygulana bilir. Microsoft’un oyun programlamadaki yerine tekrar dönelim.  Aslında Microsoft sanıldığından daha çok oyun programlamaya destek vermektedir. Microsoft’un piyasada kendi yapımı olan bir çok oyunu vardır ve kendi alanlarında en iyiler sırasına girmeyi başarmıştır. Örnek vermek gerekirse  AgeOfEmpires ve serisi, Midtown Madness ve serileri, Rise of Nations ,  Flight Simulator. Oyun oynamayı seven biriyseniz mutlaka bu oyunlara rastlamışsınızdır. XNA Microsoft‘un daha ileriyi görmek için yazdığı bir platform olabilir ve tabi bir parça oyunların piyasada azımsanmayacak kadar yer tutması da olabilir.

Akıllara gelen bir soru ise “XNA ile neler yapabiliriz ? ” sorusu. XNA aslında Microsoft’un oyun programlamaya yeni başlamak isteyen kişilere yönelik çıkarttığı bilinir fakat yüksek düzeyde işler başarabildiği ortada. Tabi ki öğretici bir platform ve C# ile kullanılması büyük bir avantaj. XNA ile bilgisayar oyunları yazabiliriz , XBOX oyunları yazabiliriz , Windows Mobile Phone işletim sistemli telefonlara oyun yazabiliriz, Windows Zune oyunları yazabiliriz, 2D veya DirectX desteği sayesinde 3D oyunlarda yazabiliriz. Aynı zamanda XNA’a destek verek fizik ve grafik motorları da bulunmakta. Burada anlatılmak istenen XNA’nın ne kadar mükemmel olduğu değildir. Sadece programcının ihtiyaç duyduğu şeylere sahip olduğudur.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO