Gündem Postasi

Yeni Anne Psikolojisi

Yeni Anne Psikolojisi
06 Haziran 2018 - 14:12 'de eklendi ve 200 kez görüntülendi.

Kısa süre sonra bir bebeğiniz olacak. Belki de oldu. Mutlu ve heyecanlısınız ama fazla tecrübeniz yoksa bu işi iyi başarıp başaramayacağınızı düşünmektesiniz. Son zamanlarda arkadaşlarınız, akrabalarınız çocuk yetiştirmekten sözederlerken daha dikkatli dinlemeye başladınız. Gazete ve dergilerde uzmanların yazılarını okumaya başladınız. Bebek doğduktan sonra doktor ve hemşireler de size talimat vermeye başlayacaklar. Bazan bu size çok karışık bir işmiş gibi gözükecek. Bir bebeğin ihtiyaç duyduğu bütün vitaminleri ve gerekli aşıları öğreneceksiniz. Bir anne, içindeki demir dolayısıyla yumurtanın erken çağda verilmesini söyleyecek ve başka biri de allerjiyi önlemek için yumurtanın geç verilmesini belirtecek. Bir bebeğin sık sık kucağa alınmakla hemen şımaracağını duyacaksınız. Fakat bu arada bebeğin sık sık kucağa alınması gerektiğini de söyleyecekler. Peri masallarının çocukları sinirli yaptığını iddia edilirken, bu masalların çocuk için sağlıklı bir yol olduğunu savunanlar da var.

Komşularınızm bütün söylediklerini o kadar ciddiye almayın. Uzmanların sözleri karşısında da öyle korkmayın. Kendi mantığınıza güvenmekten de çekinmeyin. Eğer sâkin olur, içgüdünüze güvenir ve doktorunuzun tavsiyelerine uyarsanız çocuğunuzu büyütmek sizin için zor bir iş olmayacaktır. Şefkatli anne ve babaların doğal bir sevgiyle çocuğa bakmalarının, bebek bezini uygun şekilde iğnelemeyi bilmek ya da bir mamayı ustaca yapmaktan yüz defa daha değerli olduğunu çok iyi biliyoruz. Her sefer bebeğinizi kucağınıza alışınızda, başlangıçta bunu acemice yapsanız bile, onun üstünü değiştirirken, yıkarken, doyururken kendisine gülümseyin. Böylece bebek size ait olduğunu ve sizin de ona ait olduğunuzu hissedecektir. Dünyada ne kadar becerikli olursa olsun sizden başka hiç kimse bebeğe bu duyguyu veremez.

Belki şaşıracaksınız ama anne ve babalar çocuk yetiştirmek için pek çok değişik metodlar denemişler ve sonunda iyi anne ve babaların iç güdülerine uyarak bebekleri için yaptıkları şeyin neticede en iyisi olduğunu anlamışlardır. Daha da önemlisi anne ve babalar kendilerine güvendikleri zaman bu işi daha da başarıyla yapmaktadırlar. Normal davranarak birkaç hata yapmak, üzülerek, her şeyi mükemmel yapmaya çalışmaktan daha iyidir.

Bebek bekleyen anne ve babalar için birçok toplumlarda ‘Annelik ve babalık’ kursları bulunmaktadır. Bu dersler, gebelik, doğum ve bebek bakımıyla ilgili soru ve problemleri tartışıp öğrenme bakımından çok faydalıdır.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO