Gündem Postasi

Yeni Doğan Bebek İçin Hazırlıklar

Yeni Doğan Bebek İçin Hazırlıklar
06 Haziran 2018 - 14:19 'de eklendi ve 152 kez görüntülendi.

Bebeği hava cereyanı oimayan bir yerde, emaye bir banyoda, leğende veya lavaboda yıkayabilirsiniz. Bebeği yıkayıp giydirmeniz için üstüne oturacağınız alçak bir masa (sağlam bacaklı bir oyun masası), veya önünde ayakta duracağınız epey yüksek bir konsol uygundur. Bebeği lavaboda yıkarsanız kendiniz alçak bir tabureye oturmalısınız.

Eğer imkânınız varsa katlanan, kumaş bir banyo küveti çok uygun olur Bu küvet su geçirmez kumaştan yapılmış ve kenarlarına metal geçirilmiştir. Ayakları da yüksek olup yine metaldendir. Bu hayli yüksek olduğu için bebeği yıkarken sırt ağrısına tutulmazsınız. Banyo bitince düz bir çadır beziyle küvetin üstü örtülür. Bunun üstünde bebeği kurulayıp, giydirmek ve altını değiştirmek mümkündür.

DİĞER MALZEMELER:

Çengel iğneler.

Termometre.

Emici pamuk: Yarım kiloluk paketler halinde steril emici pamuk. Bu pamuktan küçük parçalar koparıp nemli parmaklar arasında yuvarlıyarak burunda kurumuş sümüğü ve kulağı temizlemek için’kullanabilirsiniz.

Vitamin damlaları: Genellikle A, C ve D vitaminleri bulunan damlalar. Doktorunuza hangi preparatları alacağınızı sorunuz.

Sabun: Herhangi yumuşak bir sabun uygundur.

Bebek bezi kovası: Bu on iki litrelik olmalıdır. Kova, paslanmıyacak cinsten ve kapaklı olacaktır. Paslanmaya engel olmak için kovanın içine bir naylon torba yayabilirsiniz. Bazı anneler iki kovayı tercih etmektedirler. Birine ıslak temiz bezleri, içinde sabunlu su bulunana ise kirli bezleri koymaktadırlar.

GEREKEN VEYA GEREKMEYEN MALZEME

TARTILAR. Eğer bebeğin sağlığı yerindeyse ve sık •ık doktoru tarafından görülüyorsa evde tartı makinesi bulundurmaya ihtiyaç yoktur. Diğer taraftan bir bebek fazla ağlıyorsa ve annesi bunun hazımsızlıktan mı açlıktan mı olduğunu anlayamı-yorsa bir terazi çok işe yarar. Özellikle doktor çok uzaktaysa bu pek faydalıdır. Eğer bir akrabanız size tartı makinesi vermek ister ya da bir arkadaşınız bunu ödünç vermeye kalkarsa hemen alın. Eğer bunu almanız gerekiyor ve imkânınız da yoksa biraz bekieyip duruma bakın. Çift taraflı tartılar, yaylı tartılardan daha doğru ve daha faydalıdır.

ARABA. Bebek bir gün dışarıya çıkarılacaksa gereklidir. Eğer bunun yerine kullanabileceğiniz bir şey varsa (Meselâ bebeği bir araba yatağına koyabilirsiniz) bebeği bahçeye veya verandaya bunun içinde yatırabilirsiniz. Eğer bebek annesiyle parka veya çarşıya gidecekse kalabalık bir şehirde bebek arabası şarttır

Otomobili olan aileler bebek için bir branda yatağın kâfi olduğunu anlamışlardır. Bu yatak sıkıca arabanın içine takılmaktadır. Arabayla giderken bebek için bu gereklidir.

Birkaç aylık bebeği taşımak için başka usuller de vardır. Bebek annesinin sırtına veya yanına kayışlarla takılır. Böylece iş, yürüyüş ve alışveriş sırasında annenin elleri boş kalır.

ŞİŞE ISITICISI. Bebeğin biberonu herhangi bir kap içinde de ısıtılabilir. Sıcak su bulunmadığı zaman bir elektrik ısıtıcısı çok işe yarar.

BANYO TERMOMETRESİ. Gerekli olmamakla beraber tecrübesiz bir anne için huzur verici bir şeydir.

TUVALET MALZEMESİ :

Bebek yağı: Cilt kuru olmadığı sürece şart değildir. Madenî yağ (Likit vazelin) veya herhangi ticari bir müstahzar kullanılır.

Bebek pudrası: Pişiklerden korunmada faydası vardır. Fakat genellikle birçok yerde ihtiyaç yoktur. (Çinko Stearin tozu bebekler için zararlı sayılmaktadır. Çünkü soluk alırken ciğerlere kaçarsa rahatsızlık vermektedir.) Hangi pudra olursa olsun büyük bir dikkatle sürülmelidir. (Pudrayı önce elinize dökün.) Böylece bebeğin yüzü etrafında pudra zerrelerinden bir bulut meydana gelmez

Vazelin: Tüp veya kavanozda bulunan vazelin, bebek bezinden dolayı pişik olduğu zaman cildi koruma bakımından faydalıdır.

MAMA HAZIRLAMAK İÇİN GEREKLİ MALZEME

Malzemeyi almadan evvel hangi sterilize metodunu kullanacağınızı bilmeniz faydalı olacaktır. «Terminal» metoduna göre şişelerin içine mama konduktan sonra sterilize edersiniz. «Terminal» metodunda ise mamayı bir kapta kaynatır ve sterilize edilmiş olan şişelere boşaltırsınız.

BİBERONLAR. Daha önceden bebeğe meme vermiyeceğinizi biliyorsanız 200′er gramlık biberonlardan satın alın. Mamanın başlangıcında günde altı illâ sekiz biberon kullanacaksınız. Bu arada birkaç biberon kırmanız da tabiidir. Eğer meme verecekseniz en az 3 biberon alın. Bunları arada sıradaki mamalar, su ve meyva suları için kullanırsınız.

En çok tutulan biberon ağzı geniş olanıdır. Emzik, burgulu plastik kapağa takılmaktadır. Bebek biberonu emdiği zamanlar dışında bu emzik, ters olarak şişenin içine doğru takılmakta ve bir plastik disk şişe ağzını kapatmaktadır.

Ayrıca küçük ağızlı biberonlar da bulunmaktadır. Bunlarda emzik, şişenin boynuna kadar geçmektedir. Emziği örtmek için cam veya aliminyum bir kapak kullanılmaktadır.

Pyrex şişeler daha pahalıdır fakat bunlar çok süratli ısıtma veya soğutma yüzünden kırılmamaktadır. Neticede bunlar annelerin çoğu için daha ekonomik olmaktadırlar. Bu biberonların ağızları kolaylıkla çatlamaktadır. Onun için dikkatli tutmak gerekir.

Büyükler veya bebekler düşürdüğü zaman plastik biberonlar kırılmazlar fakat bunlar terminal sterilizeye gelemezler. Hemen biçimlerini kaybederler.

Su, meyva, sebze suları da 200 gramlık biberonlarla verilebilir. Aslında bu biberonlar su, vs. için fazla büyüktür ve bazı anneler bu gayeyle 100 gramlık biberonları tercih etmektedirler.

Ayrıca sterilize edilmiş ince ve yumuşak plastik biberonlar da bulunmaktadır. Sterilize edilmiş uzun bir şerit içinde gelen bu biberonları kullanan anneler son derece memnun kalmaktadırlar.

EMZİKLER. Kullanacağınız biberona uygun tipte emzik alın.

Silikondan yapılmış olan emzikler daha pahalıdır. Fakat bunlar kaynama ve süt yağı yüzünden bozulmazlar.

Birçok anne, tepesinde bir veya daha fazla delik olan emzikler kullanmaktadır. Eğer tıkanan delikler yüzünden sıkıntı çekiyorsanız çapraz deliği olan emzik alın. Veya kendi emziğinizi bu şekilde kesin.

BİBERON KAPAKLARI VEYA EMZİK KAPAKLARI. Bunlardan şişelerinize uyan cinsten ve biberon sayısına göre alın.

KAPAĞI OLAN BİR KOVA, TENCERE VEYA TAVA. Biberonlarınızı sterilize etmek için tercihen yirmi santim yüksekliğinde, yirmi iki buçuk santim çapında bir kap gereklidir. Bunun içine konulacak bir tel rafa sekiz biberon diklemesine yerleştirilecektir. Şişeler tam dipte durmamalıdırlar. Çünkü o halde sıcaktan kırılabilirler.

Terminal sterilizede ise biberonlara mamalar konulmuştur. Onun için şişelerin dik durması gereklidir.

Aseptik metodda biberonlar boşken kaynatılır. Onun için geniş bir kapta biberonlar istenilen şekilde durabilir. Fakat onları bir tel rafa takmak daha uygundur.

ÜSTÜNDE GRAMLARI YAZILI OLAN. MAMA KARIŞTIRMAK İÇİN KAP. Emayeden yapılmış iç tarafında gramları işaretli bir kap, gerek terminal gerek aseptik metodlar için çok uygundur. Aseptik metod için mamayı bu kapta ölçüp karıştırır ve kaynatırsınız. Camdan yapılmış ölçülü bir litrelik bir kap ise terminal metoda uygundur. Zira kabı ısıtmaya gerek yoktur.

Eğer bir litrelik bir kap almak istemiyorsanız gramları gösteren başka bir kap kullanabilirsiniz. Mamayı bununla ölçtükten sonra bir litrelik başka bir kapta, bir tava veya sürahide karıştırabilirsiniz. Aceleniz varsa ölçü olarak bir biberon şişesini de Kullanabilirsiniz fakat bunun içine tertibi döküp çıkarmak kolay olmaz.

HUNİ VE SÜZGEÇ. Aseptik metodda, kaynamış süitin tortusunu şişelere doldururken süzersiniz. İçinde süzgeci de olan bir huni satın alabilirsiniz.

Terminal metodunda ise süt kaynamamıştır. Bunu biberonlara doldururken süzmeye gerek yoktur. Fakat bir huniye ihtiyacınız olacaktır. Özellikle küçük ağızlı biberon kullanıyorsanız bu şarttır.

Şişe fırçası: Küçük ağızlı şişeler için gereklidir. Geniş şişe kullanıyorsanız bir kavanoz fırçası daha uygundur.

DİĞER GEREÇLER. Mama yapmak için gerekli diğer şeyleri özel olarak satın almaya lüzum yoktur.

Uzun saplı kaşık: Karıştırmak için lâzımdır. (Aseptik melodda sütü kaynatırken kaşığın sapı kızmayacak cinsten olmalıdır.)

Ölçü kaşıkları: Şeker veya şurubu ölçmek için lâzımdır.

Bıçak: Ölçü kaşığındaki şekeri seviyeye getirmek için bıçak kullanılır. Ama şerbet kullanıyorsanız bıçağa lüzum yoktur.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO