Gündem Postasi

Yüksek Ateş Neden Olur

Yüksek Ateş Neden Olur
05 Haziran 2018 - 17:43 'de eklendi ve 540 kez görüntülendi.

Dünya yüzünde sayılamayacak kadar çok sayıda mikrop bulunmaktadır. Bu tek hücreden yapılmış yaratıklar, ancak mikroskopla görülebilecek kadar ufak oldukları için girmedikleri hemen hiçbir ortam yoktur. Soluduğumuz havada, içtiğimiz sütte, cildimizde, derelerde, denizlerde, evimizin tuğlasından döşemesine kadar heryerde hatta vücudumuzda bol miktarda bulunur. En basit imkânlarla yaşayabilir ve çoğalabilir. Birçokları diğer yaratıkların, insan, hayvan ve bitkilerin artıkları üzerinde yaşarlar. Salgıları aracılığıyla birçok organik maddeleri parçalarlar. Bir çokları, daha öncede bahsettiğimiz gibi, havanın azotunu kullanarak yeni
maddeler yapabilirler, insanlar bu küçük yaratıklardan çok şey öğrenmişlerdir.

Bazıları yaşadıkları ortama zarar vermezler. Bunların birçok çeşidi insan vücudunun, barsaklarmda, solunum yollarında ve ağzında devamlı olarak bulunurlar. Barsaklarımızdakiler, vücudumuza gerekli vitaminleri yaparlar Cildimizde yaşayanlar, birçok yıpranma ürünlerini ortadan kaldırırlar. Bunlar, zararsız hatta yararlı mikroplardır.

Bununla beraber zararlı mikroplara karşı vücudumuzun çok kuvvetli koruma sistemleri vardır. Bu koruma sistemleri herzaman kesinlikle başarı sağladığı iddia edilemez. Bazan mikroplar bir yolunu bularak içeri girerler. Bu, çok defa vücudun zayıf bulunduğu şartlarda olur. Vücut kapılarından içeriye giren mikroplar dokulara yayılır ve cinslerine göre, hastalıkları meydana getirirler. Bu hastalıkları “infeksiyon hastalıkları” diyoruz.

Bu tarif içine virüslen, mikroplar ve protozoalarm hastalıkları dahildir. Hastalık gerek mikrobun zehir ve gerek vücudun buna karşı reaksiyonu şeklinde kendini gösterir.

Bütün infeksiyon hastalıklarında görülen ateş, mikroplarla vücudun savunma sistemi arasındaki savaşa, vücudun uyma çabasından ileri gelir. Bu, başka bir deyimle mikrobun ze-hirinden ileri gelen bir hal değildir, ısı ayarlamasını yapan merkezin bir karşılığıdır. Beyinde bulunan bu merkez, istek dışı sinir sistemine bağlıdır. Vücut bu ısı yükselmesiyle, hastalığın ortaya çıkardığı bozulmuş hücre ve proteinlerin yıkımına temin etmektedir.

Ateşin normal veya fazla oluşu mutlaka sağlık ve hastalığa delalet etmez. Isının artışı, vücutta zararlı maddelerin imhasının başladığını gösterir. Vücutta, bütün savunma çabalarında kullanılan C vitamini eksikse savunma tam olamaz. Onun için bütün hastalıklarda, ateşle ya da a-teşsiz olsun, C vitamininin yeri büyüktür.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SEO